Poldi Kladno. Hvězda světové ocelářské výroby a její smutný osud

Prvním, kdo ve středočeském Kladně začal s provozem hutí, byl v polovině 19. století Vojtěch Lanna. V okolí bylo dobře dostupné uhlí i železná ruda. Podnikatelem, který kladenské železárny pozvedl na světovou úroveň, byl Karl Wittgenstein. 18. května 1889 založil huť na ušlechtilou ocel a pojmenoval ji po své manželce Leopoldině. Značka Poldi pak slavila úspěch po celém světě, vyráběla zbraně, motorové hřídele, chirurgickou ocel i díly pro velké stavby.

Jednou z prestižních zakázek byla například ve 30. letech 20. století dodávka konstrukce slavného obloukového mostu v australském Sydney.

Přesně 100 let od založení přišel postupný pád koncernového podniku, který počátkem 90. let zaměstnával 20 tisíc lidí. Ztráta obchodních vazeb v bývalém východním bloku a zpackaná privatizace znamenaly konec legendární značky. V současnosti se do opuštěných hal výroba částečně vrátila, ovšem v mnohem menším měřítku.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.