Pokud se trápíte s kožními problémy, váhou nebo výkyvy nálad, omezte cukr, radí úspěšná food blogerka

27. září 2020

Autorka vyhledávaných kuchařek a úspěšná food blogerka se dlouhá léta potýkala s poruchami příjmu potravy. Pomohlo jí stravování bez cukru, které se i její zásluhou dostalo do povědomí lidí u nás. O své životní cestě se v pořadu Až na dřeň rozpovídala Janina Dunovská Černá.

„Cukr negativně ovlivňuje spoustu věcí v našem těle. Spousta lidí si dává cukr na nervy, ale to je jen krátkodobá pomoc. Většinou je nám potom ještě hůř,“ říká Janina Dunovská Černá. Omezit cukr má podle ní smysl ať už člověk řeší různé zdravotní problémy, kožní potíže či výkyvy nálad. Cukr navíc číhá i v potravinách, kde bychom ho nečekali. „Já byla velmi překvapená, kolik cukru je v potravinách, které jsou „zdravé a fitness“.“

Odpůrci nízkosacharidového stravování ale argumentují třeba tím, že glukóza je nezbytná pro lidský mozek. „To je nejčastější argument, ale pokud by mozek bez cukru nefungoval, tak už bych tu nebyla. Ostatně naši předkové měli cukru minimálně a šlo to.“

Cukrfree podle Janiny Dunovské Černé není vysloveně nízkosacharidové stravování. „Každý si ten režim může nastavit podle svého zdravotního stavu a těla. Někdo může jíst i přílohy a cítit se skvěle a někdo bude muset vynechat i to. Důležité je nejíst průmyslově vysoce zpracované potraviny a cukr alespoň částečně omezit. Nedoporučujeme ani počítání kalorií. Cukrfree člověk nemůže chápat jako dietu a omezení, pak to není dlouhodobě udržitelné.“

Jídlo začala Janina Dunovská Černá řešit už jako dítě. Když jí bylo 12 let, ozvaly se první problémy. Toužila po dokonalosti, chtěla se vyrovnat své mladší sestře i štíhlé mamince a střídala jednu dietu za druhou. „Buď jsem hladověla, nebo se přejídala. Moje váha kolísala mezi 42 a 86 kilogramy.“ Pomoc našla Janina až v Austrálii, kde kromě jiného uklízela v domácnostech, které fungovaly bez cukru. „Být bez cukru mi nejdřív přišlo nemožné. Už po dvou týdnech ale moje problémy s jídlem začaly mizet. Cukrfree strava mi dala svobodu, kterou jsem do té doby neznala.“

Poslechněte si celý pořad Až na dřeň.

autoři: Kateřina Kubalová , jp

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.