Pokud chcete ušetřit, pak vyměňte vodovodní baterie za pákové
Při dnešních cenách vody a energii není divu, že se snažíme ušetřit, kde se dá.
Základem jsou pákovky, které ušetří až 40% vody
Určitě se vyplatí vyměnit všechny vodovodní baterie za pákové, které v porovnání s klasickými kohoutkovými šetří asi 30 až 40% vody, u kohoutkových baterií totiž správné nastavení teplé a studené vody trvá až 18 sekund! U umyvadlových baterií se rovněž vyplatí mít na výtoku namontovaný takzvaný perlátor, který provzdušní proud vody natolik, že není znát, že z baterie teče méně vody.
Sprchováním, proti koupání, ušetříme 70% vody
Podobně fungují hlavice sprch s úspornými tryskami, které ušetří až třetinu běžně spotřebovávané vody a tedy i náklady za její ohřev. Místo koupele bychom také měli dávat mnohem častěji přednost sprše - ušetříme tak 50 až 70 % vody. Také při čištění zubů a holení bychom nikdy neměli nechat vodu zbytečně téci. Dvouminutové čištění zubů čtyřčlenné rodiny 2x denně s otevřenými kohoutky znamená za rok více než 35 m³ vyplýtvané vody!
Úsporné žárovky by se neměly používat tam, kde se často zhasíná
Hodně diskusí bylo kolem takzvaných úsporných žárovek, které díky nařízení EU mají nahradit nehospodárné klasické žárovky. Takzvané úsporné žárovky spotřebují méně energie proto, že zdrojem světla není rozžhavené kovové vlákno, ale elektrický výboj v inertním plynu. Je ovšem pravda, že úsporné žárovky by se neměly používat tam, kde se často zhasíná nebo ve vlhkém prostředí. Časté zapínání a vlhko několikanásobně zkracují jejich životnost. Tyto nevýhody naopak nemají svítidla, kde byly použity LED diody, které mívají ještě nižší příkon než úsporné žárovky. Například diody o svítivosti klasické 40W žárovky spotřebují jen 4 W. Navíc jim nevadí ani extrémně časté rozsvěcování a zhasínání a jejich životnost je až 100 000 hodin. Jsou tedy nejen úsporné, ale přímo stvořené do těžko přístupných svítidel.
Podrobný text najdete na webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v lednovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.