Pojištění nemovitostí aktualizujte alespoň jednou za dva roky
Středeční poradna patřila pojištění nemovitostí. Více se dozvíme v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Milí posluchači, nebe je tady kvůli nám, zpívá Helena Vondráčková, my jsme tady také kvůli vám a rubrika Rodinné finance je tady opravdu jen pro vás, ze stejného důvodu je tady Zdeněk Simaichl, kterému přeji hezké dopoledne.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Dobrý den.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeněk Simaichl minule sliboval, že když se budeme věnovat pojištění majetku, zůstaneme u toho minimálně jednou nebo dvakrát. Myslím si, že v tuto chvíli má již vystaráno na pojištění majetku III, IV a dále. V tuto chvíli se ovšem budeme věnovat nemovitostem, přičemž musím říci, že pojištění nemovitostí je skutečný oříšek, se kterým bychom mnozí potřebovali pomoct nejenom v okamžiku, kdy si nemovitost kupujeme, ale i v době, kdy ji stále vlastníme a potřebovali bychom repojistit a tak dále, a tak dále. Zdeňku, věřte, že teď už vás opravdu pustím ke slovu. Na co si dát pozor? Dobrý den.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Na co si dát pozor, dobrý den. Já jsem vyhrožoval skutečně několika pokračováními, já se budu snažit vměstnat, aby nebylo víc jak III, abychom už příliš neunavovali.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Neslibujte.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak, začneme další téma. Takže ale dneska v každém případě II. My jsme minule hovořili o tom, proč je vůbec potřeba to pojištění týkající se majetku pravidelně, to znamená minimálně jednou za dva roky aktualizovat. Jinými slovy, zda jsme skutečně pojistili svůj majetek nebo jestli platíme pojišťovně pouze nějaké pravidelné příspěvky a v okamžiku, kdy se něco stane, tak mi za ně zdvořile poděkuje a řekne - no, tak na tohle se vaše pojištění nevztahuje, takže máte smůlu, což samozřejmě nejenom naši posluchači, ale i já osobně jsem dokonce jednou kdysi dávno zažil, takže už bych to nechtěl zažít znova. A takže pouze zopakuji, my se dneska zaměříme na nemovitost a pouze zopakuji, že nemovitost je laicky řečeno to, co nejde odnést, tedy to, co je stavebně spojeno pevně nebo tvoří stavbu rodinného nebo bytového domu, může to být také nějaký rekreační objekt, chata, chalupa, může to být nějaký garáž, altán, ale pozor, může to být také pergola, kterou jsme si nově přistavěli ke svému domu, může to být bazén a může to být dokonce i studna, kterou jsme si nechali vyvrtat, to všechno patří pod nemovitost. A v případě, že něco jaksi, napřed postavím dům a potom postupně přistavuji, tak bych se měl i zajímat o to, zda moje pojistná částka skutečně odpovídá tomu aktuálnímu stavu a případně tyto nové věci do toho pojištění zahrnout. Ono totiž to pojištění nemovitosti svojí konstrukcí připomíná trošičku stavebnici, bohudík i bohužel. Bohužel proto, že to není úplně blbuvzdorná záležitost, jak se říká, to znamená, musím skutečně myslet na to, že kromě základní pojistné částky tam mám i určitá připojištění na další rizika, a pokud je do toho pojištění nezahrnu, tak je samozřejmě pojišťovna nekryje a v případě, že dojde k té pojistné události, tak nám prostě smůlu. Bohudík proto, že si mohu vybrat a skutečně to pojištění, jak se říká, ušít na míru. Takže k určení té základní pojistné částky, což je v podstatě hodnota té nemovitosti, tak mohu dojít několika způsoby. Tím nejčastějším bývá nějaký znalecký posudek, anebo prostě, jak se říká, nasadím si brýle a podívám se na to a řeknu - ta nemovitost vzhledem k tomu, že je v této oblasti, tady soused to prodával před 3 lety podobnou nemovitost nebo minulý rok za tolik a tolik, to znamená, stanovím nějakou jak se říká baj oko, nějakou odhadní cenu té nemovitosti.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Co byste ale doporučoval raději?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak co bych doporučoval, ano. Já bych určitě doporučoval nechat si minimálně pro začátek zhotovit ten znalecký posudek, ono to jsou řádově 2, 3 tisíce korun.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
To je víc, Zdeňku.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Je to řádově 2, 3 tisíce korun, pokud mám nějakého známého, tak to samozřejmě může být i levněji, nebo pokud znám někoho, kdo toto umí nasimulovat v různých softwarech, v cenových mapách, tak samozřejmě mě to může, nemusí stát ani korunu, takže záleží na tom a nicméně, pokud se to týká takových těch typů, tak ta částka, pokud se tedy rozhodnu, že na začátku nebudu dělat znalecký posudek, to znamená, určím si to sám, tak ta pojistná částka by měla odpovídat celkovým nákladům, které by v případě úplného zničení budovy byly potřeba na jeho opětovné postavení nebo na její opětovné postavení ve stejném rozsahu a kvalitě. Já k tomu přidám ještě jednu věc, protože tady to je asi každému jasné, že ta hodnota nemovitosti se musí nějakým způsobem určit, ale málokdy se zapomíná na to, že pokud už dojde k totálnímu zničení nebo k částečnému zničení té nemovitosti, které ve finále může vyústit i to, že tu nemovitost musím postavit celou znova od začátku, tak do té pojistné částky bych měl zahrnout i náklady na demolici, popřípadě odvoz nějakých zbytků, náklady na projektové a stavební řízení a samozřejmě vlastní stavbu, to znamená, že to je nejenom vlastně jakoby ta hodnota nemovitosti, ale je to i něco malinko navíc, to v případě baráku. V případě bytu je to už z podstaty logiky věci samozřejmě tržní hodnota toho bytu, v případě, že se s ní něco stane, tak bych se rád samozřejmě přestěhoval někam jinam, byt si sám asi znova v uvozovkách nebudu nebo celý bytovým dům.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeňku Simaichle, jak se v té počáteční fázi, kdy si stanovujeme cenu a pojišťujeme nemovitost, jak dalece se spolehnout na pojišťovacího agenta? Chápu, že mnohdy je to asi kus od kusu, ale přece jenom na co si dát pozor, nebo zdali se opravdu můžu bezpečně odevzdat do jejich rukou?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak, jak přesně říkáte, je to kus od kusu, dobré je, když jdu na nějaké doporučení, vím, že ten člověk tomu rozumí a obecná rada zní spolehnout jenom a pouze sám na sebe, protože zejména v pojištění majetku platí to, že to, co si já sám pojistím, tak za to jsem i potom do budoucna zodpovědný. To znamená, pokud dostanu špatnou radu, zvolím malou pojistnou částku, může dojít k takzvanému podpojištění, o kterém jsme si hovořili posledně, nebo, když ji naopak přemrštím, tak zase zbytečně platím více té pojišťovně, tak za to si zodpovídám pouze já sám. Už zpětně mi nikdo neřekne, ale on mi to říkal jinak a tak dále, ten člověk tam ani v té době už nemusí pracovat, může dělat něco jiného, ale mně to pojištění zůstane na roky, roky dopředu, takže určitě spolehnout se sám na sebe, mohu, jak se říká, přistoupit nějaký poradní hlas, že se zeptám - co si myslíte o tom a tak dále, ale ve finále se stejně musím rozhodnout sám a ten můj úsudek je ten, který se ve finále počítá.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
V tomto měsíci bylo takové smutné desetileté výročí toho, kdy přišly takové ty první velké pro nás naprosto nečekané povodně na Moravě a tehdy značná spousta lidí zjistila, že platí pojištění, ale to pojištění se vztahuje třeba na živelní katastrofy, nikoliv však na povodně. Jakým způsobem se zorientovat tady v těchto výjimkách a nástrahách pro nás pojištěnce?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
To je úžasná otázka, kterou bych si přál, aby si právě kladli naši posluchači, ta odpověď je v podstatě velmi jednoduchá. Jak se zorientovat? Tak existují takzvaná základní pojistná rizika, souhrnně se tomu říká takzvaná flexa, což není označení pro úhlovou brusku nebo pro něco ohebného, ale je to zkratka ze 4 základních pojistných rizik, to znamená je to z angličtiny Fire, lightening explosion and aircraft, což znamená v podstatě, kryje to požár, přímý úder blesku, explozi a pád letadla. Jak sami nahlédneme, tak to asi ve většině případů nestačí, to znamená i s ohledem na tu lokalitu, takže je potřeba zvolit i určitá připojištění. Můžeme se rozhodovat právě mezi povodní a záplavou, to nebývá automaticky právě součástí toho základního pojistného rizika, na které většina lidí pojišťuje, prostě řekne - dejte mi to základní, ať to mám co nejlevnější a zapomínáme, že pojišťujeme majetek kolikrát několikamilionové hodnoty. To znamená, když vezmu povodeň a záplavami, mezi tím také pojišťovny rády dělají velké rozdíly, tak věřme, že povodeň je, když se mi vylije jinak poklidná říčka vlivem nějakých dešťů anebo jiného zásahu vyšší moci, když se mi vylije z břehů a prožene se mi obývákem, tak to bývá klasická povodeň, anebo záplava, záplava, ta bývá spojena třeba s přívalovými dešti, to znamená, nesouvisí úplně s tím přímým tokem, ale třeba s tím, že mi voda z těchto záplavových dešťů vnikne do baráku nebo ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Shrne pole.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak, kukuřičné pole mám přímo nad barákem, anebo že mi třeba praskne trubka ve zdi a vyleje se mi do místnosti a podobně a zničí mi to nejenom vybavení, ale samozřejmě může mi to podmáčet ten dům a způsobit mnoho dalších škod.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže i prasklé potrubí je záplava?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Ano, i prasklé potrubí je záplava. To znamená, mezi těmito je potřeba rozlišovat. Některé pojišťovny to stále dělí, že říkají buď to i to nebo obojí najednou. Už naštěstí se v těch modernějších produktech častěji setkávám s tím, že už to tyto dvě rizika spojují. Nově se do toho dokonce ještě přidává takzvaná dešťová povodeň, to znamená to jsou takové ty, jak jsme zvyklí z posledních pár let, záplavy z těch dešťů prudkých, z prudkých lijáků mimo obvyklé záplavové oblasti, a ono se to samozřejmě potom i začíná promítat do těch záplavových a povodňových map.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Vzhledem k tomu, co slibují dnes meteorologové, tak to vypadá, že jste tady skutečně v pravý čas.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Včas, ano.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
I když v tuto chvíli by bylo asi pozdě, vlaky nejezdí, prý se k nám ženou bouřky. No, já pevně doufám, že nebudeme aktuálně tyto vaše rady v tuto chvíli pro dnešek potřebovat, ale v každém případě výhledově, milí posluchači, určitě ano. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nám volejte na 221552525 nebo 2424. Pokud nám chcete napsat, což například teď udělala paní Vašáková Marie a my se jejímu dotazu budeme za malou chvíli věnovat, tak ta tak učinila na adresu jejakaje@rozhlas.cz. Pošlete mi klidně také SMSku ve tvaru R2 mezera JEJAKAJE mezera text vašeho dotazu a to na číslo 9077704. Za malou chvíli vám Zdeněk Simaichl veškeré vaše dotazy ohledně pojištění majetku nemovitostí odpoví.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Téma je jasné, pojištění majetku, konkrétně pojištění nemovitostí. Na vaše dotazy odpovídá Zdeněk Simaichl a k nám se dovolal první posluchač, přeji hezké dopoledne, můžete se ptát, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Tady posluchačka z Prahy. Já mám takovej jednoduchej dotaz, já jsem na takovýhle pojištění velkej lempl, ale v únoru nám přišlo jako úhrada pojistný smlouvy, kde nám bla, bla, bla navrhujou, že nám zvýší prostě pojistné o 500 korun, že se s nima eventuálně můžeme domluvit, já jsem na to nereagovala, s přiloženou složenkou, že to je nejjednodušší, já jsem na to nereagovala, protože jsem si říkala, že si třeba vyberu jinou pojišťovnu, a teď mám vlastně takovej strach, jestli náhodou, když jsme to nezaplatili, jestli nám nemůžou třeba spočítat penále z tý původní smlouvy jako, jako se na nás nemůžou nějak hojit, že jsme teda nic nezaplatili, jestli to automaticky znamená, že teda smlouvu vypovídáme?
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, babo, raď, v tomto případě Zdeňku Simaichle.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Rozumíme. Ty pojišťovny mají pro takovéto případy sjednaná nebo přesné postupy, to znamená první řádově 3 měsíce se nic neděje, potom přijde první upomínka, druhá upomínka, zhruba po půl roce dojde k vypovězení té smlouvy, to je takový obecný postup. Některé pojišťovny toto řízení mají zkrácené na 3 až 4 měsíce, takže tam je potřeba se informovat u té své pojišťovny. V každém případě, pokud se nezaplatí pojistné, tak dříve nebo později, a to platí všeobecně pro všechny, dojde k ukončení té smlouvy. Další věc, která se vám může stát, je, že v okamžiku, kdy vám nyní v té době, kdy nemáte zaplacené pojistné na další období, dojde k pojistné události, tak pojišťovna může odmítnout plnění i z té stávající smlouvy prostě proto, že ještě není zaplacena. Takže bych doporučoval zastavit se v té pojišťovně, ideálně na pobočce, vysvětlit si to navýšení, některé smlouvy mají takzvané valorizace, to znamená rok od roku dochází k navýšení těch pojistných částek naprosto automaticky, tak, jak se mění hodnota nemovitostí, protože ta nemovitost, kterou jsem před 10 lety kupoval za milion korun, tak dneska už tuhle tu hodnotu mít zcela jistě nebude a pojišťovny samozřejmě toto zohledňují a sjednávají takzvané valorizace navýšení, takže nemusím myslet na to, že je potřeba, pokud teda nestavím samozřejmě, ale tak, že je potřeba myslet na to, že každé dva roky bych tu smlouvu měl aktualizovat, prostě automaticky to ty smlouvy navýší, ale stejně je potřeba to hlídat.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
V tomto případu se opravdu vyplatí nebýt liknavý, protože by člověk mohl být velmi nepříjemně překvapen.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Zcela jistě. Ano, přesně tak.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Já zvednu další telefon, máte slovo, můžete se ptát. Dobrý den.
posluchač
--------------------
Dobrý den, jsem tam ve vysílání?
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Jste u nás, ano, vítejte.
posluchač
--------------------
Dobrý den. Prosím vás pěkně, Pražák z Prahy, a chtěl bych říct jednu věc, víc jak 10 let jsme platili pojištění budovy ne tedy u vnitřního vybavení, ale budovy ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Nemovitosti, ano.
posluchač
--------------------
Ano, nemovitosti. Když potom po více jak 10 letech dvakrát za sebou přišla velká dešťová záplava, nedostali jsme vůbec, a byl tady pojišťovák, a nedostali jsme nic, ani korunu s tím, že prý to není, že to, i hasiči tu byli, museli vyčerpávat vodu ze sklepa, a bohužel jsme nedostali ani korunu, prostě ten likvidátor, co tady byl, neuznal to.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Neuznal, že nemáte prostě pojištění proti záplavám?
posluchač
--------------------
No, tak ona to nebyla záplava z řeky, bylo to teda jako záplava, protože jsme pod kopcem, prudké přívalové deště.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Deště, ano.
posluchač
--------------------
Nedostali jsme. Máme tu zkušenost i naši přátelé to říkají, pojišťovny slibujou, když chtějí získat zákazníka, dělají všelijaký reklamy a když potom dojde k pojistný události, snaží se co nejmíň, vykroutit se z toho všemi způsoby, tohle to je typický pro pojišťovnu Allianz, řekněte mi, jak je to možný.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, pane Pražáku, my vám děkujeme. Mrzí nás, že máte tak špatné zkušenosti.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Určitě. Není to úplně neobvyklý úkaz, nicméně k tomu akorát dvě věci, první skutečně je potřeba dobře to pojištění uzavřít, to znamená být si jistý, že kromě případné té povodně, která souvisí s těmi obvyklými toky, s řekami, s říčkami a podobně, takže tam je nejenom ta povodeň, ale je tam i ta záplava. Pak samozřejmě, pokud dojde k takové pojistné události, tak pojišťovna neplní prostě proto, že tam to riziko není sjednané. Druhá věc je taková, a teď nechci polemizovat s tím, která pojišťovna je lepší, horší, to tady ani nemůžeme udělat, tak ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Tady se jenom nabízí taková otázka, proč si pan Pražák, když měl poprvé tu špatnou zkušenost a bydlí tedy pod kopcem, proč nechal tu pojištěneckou smlouvu takovouto, že ho i podruhé mohla ta pojišťovna vlastně napálit za stejnou záležitost.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Ono se teda může stát, jak říká jeden můj dobrý kamarád, pokud dojde v případě pojištění k plnění, tak je to pouze proto, že to pojišťovna zapomněla postihnout ve svých výlukách. Tak to je takové obecné, nicméně u toho majetku to tak, si myslím, neplatí úplně, protože daleko častěji jsou na vině sami lidé, kteří jak už výběrem, tak už volbou nějakých připojištění anebo prostě tím, že chtějí ušetřit a nezapnou všechny ty připojištění, která by potřebovali v té dané lokalitě, tak je to prostě problém a nedělají to, potom bohužel si stěžují a kolikrát vlastně i neprávem na tu pojišťovnu.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Já jsem v tuto chvíli zavalena dotazy skrze internet, a já proto slibuji, že právě teď vám bude Zdeněk Simaichl odpovídat na našem webu dvojka.rozhlas.cz. Já jenom prozradím, že většina těch dotazů, které jsem zatím dostala, se týkají pádu stromu, proto jenom stručná otázka, stručná odpověď, je možné pojistit vysoký strom proti pádu na nemovitost souseda?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak to ne, ale mohu pojistit nemovitost proti pádu stromu na svůj vlastní, na svoji vlastní nemovitost, to znamená, pokud jsem v takové oblasti, kde ty stromy jsou a hrozí, že při nějaké řekněme vichřici dojde k lomu toho stromu a pádu na nemovitost, tak bych tam to pojištění měl mít také postihnuto, ale v každém případě nemohu postihnout to, že když můj, maximálně se může stát, že soused potom po mě bude chtít nějaké peníze, příspěvek.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Příspěvek. Zdeňku Simaichle, já vám mockrát děkuji, slibuji, že opravdu na webu dvojka.rozhlas.cz budete pokračovat a my se uvidíme zase za 14 dní, pojištění majetku III.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Děkuji. Na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka