Pohádky z dědova akvária. Co všechno se pod hladinou odehrává? Poslouchejte v premiéře

21. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 12. 12.
akvárium
0:00
/
0:00

O prvňáčkovi Jakubovi, který se na prázdninách u dědy seznámí se životem mnoha tvorů v tajemném akváriu. Původní pohádkový seriál napsal Tomáš Syrovátka a čte Pavel Šupina.

Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 15. 11. 2021

Dramatik a dramaturg Tomáš Syrovátka (*1976) je absolventem oboru Teorie a dějiny divadla na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Jako dramaturg působil v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, ve Středočeském divadle Kladno a ve Východočeském divadle Pardubice. S Českým rozhlasem spolupracuje pravidelně, je mj. autorem rozhlasových her Zrada na trati (2020), Heinrich a Henrietta (2012), Sen divadelního ředitele (2012) a Štít (2009).

Město pod hladinou

K dědovi Karáskovi přijede na prázdniny vnuk Jakub, který je ubytovaný v pokoji s velkým akváriem. Hned první večer se mu nedaří usnout, a tak místo oveček začne počítat barevné neonky. Je to ale složité. V akváriu je rušno jako na velkoměstské ulici a tyto rybky navíc plavou v houfech. Původní pohádkový seriál Pohádky z dědova akvária o prvňáčkovi, který se na prázdninách u dědy seznámí se životem mnoha tvorů v tajemném akváriu, vypráví malý potápěč Maestro Bublo.

Závojnatka na vdávání

Krásná bílá závojnatka jménem Fióna má problém. Chtěla by se vdávat, ale v akváriu není žádný vhodný ženich. Utěšit nespokojenou a stále plačící rybu, není lehké, proto Jakub přemýšlí, jak by jí pomohl. Nápad mu vnukne starý šnek Valerián.

Kapitán paví očko

Na dně akvária leží trosky korábu, který možná patřil pirátům. O tom, jak těžké je sloužit na lodi se přesvědčí i Jakub, jakmile se z korábu vynoří svéhlavá rybka paví očko. Říká si kapitán Cortéz, považuje se za hrdinu a povely dává jako rozený admirál.

Teta Červená a tetra nádherná

Děda Karásek má návštěvu. Je to jeho kamarádka, temperamentní teta Červená, která se vyzná ve všem, kromě akvarijních rybiček. Jakub ji proto seznámí s neobyčejnou rybí krasotinkou – tetrou nádhernou. Netuší, že ty dvě si budou rozumět, jako by se znaly odedávna.

Hokejky a šnek Valerián

Jakub se před rybami zmíní o hře zvané hokej, kterou by si rybky chtěly zahrát, ale starý šnek Valerián namítá, že k tomu potřebují hokejky, takže to nepůjde. To ale netuší, že se do situace vloží tetry křivopruhé, kterým chovatelé říkají „hokejky“. Zápas v akváriu začíná a vymkne se všem z rukou.

O přemoudrém čichavci

Existuje ryba, která umí dýchat nad vodou. Říká se jí čichavec a ten, který žije v dědově akváriu je velmi přemoudřelý. Protože se považuje za nejchytřejší rybu na světě, hodlá diskutovat jen o složitých životných otázkách a Jakub ho musí oslovovat „profesor Filuta“.

Sen o zlatém karasovi

Jakub onemocní a má horečku. V tomto stavu se mu zdá o nezvyklé rybí slavnosti s pestrobarevným průvodem a o zlaté rybce, která plní přání. Když se Jakub uzdraví, žasne, že mu kouzelná ryba zvaná karas zlatý splnila to největší přání.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hana Hložková
Spustit audio