Podle zpěváka Dalibora Jandy je současný hudební průmysl přesycen

4. červenec 2013

Ve čtvrtečním pořadu „Je jaká je“ jsme vyzpovídali českého popového zpěváka, textaře a hudebního skladatele Dalibora Jandu.

Největší popularity dosáhl v 80. letech minulého století, kdy se stal trojnásobným vítězem hudební ankety Zlatý slavík. Jeho největší hity té doby „Hurikán“ a „Kde jsi“ hrají česká rádia dodnes.

Hvězda D. Jandy nezhasla a svítí stále dál. Prázdniny jsou pro něj ovšem pracovní, tak jako celý rok: „S kapelou Prototyp aktuálně jezdíme takové menší turné. Vystupujeme s kapelníkem Mílou Veletou, který se mnou začínal hrát už v roce 1983 a je to takové nostalgické. Všude je plno lidí a my jsme z toho dojatí.“

Zpěvák v tomto roce oslavil významné, životní jubileum. Jeho hity se hrají již několik desetiletí, co je tedy tím tajemstvím úspěchu? Proč se k jeho hudbě posluchači rádi vracejí? Podle názoru D. Jandy totiž digitální doba zabíjí muziku. Lidé prý často ani nevnímají, co poslouchají: „Jdete na zábavu a když se zeptáte, co zrovna hraje, nikdo netuší. Hudební průmysl je podle mě přesycen a možná právě proto se rádi obracíme zpět do minulosti.“

Dalibor Janda

Dřív prý bylo běžné, že hudebník znal noty a dokonale ovládal svůj nástroj. V současné době se dá vše nahradit elektronikou a při samotné tvorbě už nevzniká tolik emocí. Je tedy hudba "sterilnější" a posluchači to vnímají?

Více si poslechněte na začátku rozhovoru…

Spustit audio