Podle Vítězslava Hradila může za velkou část našich obtíží s pohybovým aparátem stres

12. prosinec 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vítězslav Hradil a Eva Kvasničková

Máte potomky nebo vnuky a chcete, aby nejen seděli u televize nebo hráli hry na počítači, ale taky se věnovali sportu?

Jenže jaký sport vybrat, aby tělesnou schránku dětí neúměrně nezatěžoval? A co ambiciózní rodiče, kteří chtějí vést své děti k vrcholovému sportu, aby se z nich stali profesionálními sportovci? Podle čeho poznat, zda se z našeho syna stane nový Jaromír Jágr a z dcery nová Petra Kvitová?

Dlouhodobý stres vede k poklesu naší imunity

Jeho rady poslouchají známe osobnosti, politici, herci a sportovci, přesto není manažérem ani koučem. Rehabilitační Lékař Vítězslav Hradil je totiž přesně takovou osobou, kterou chcete aby vám naslouchala, když vám není příliš do zpěvu. Dalo by se tedy shrnout, čemu lékař v současnosti naslouchá nejčastěji? „Je to stále stejné, nejvíce se objevují bolesti pohybového aparátu, bolesti zad, bolesti kloubů. Mám ale pocit, že s dnešní dobou stále více prohlubuje základní příčina problémů, kterou bývá stres.“ Právě nátlak na naši výkonnost prý může vést k závažným onemocněním, např. onkologickým. Dlouhodobý stres se totiž automaticky rovná pokles účinnosti našeho imunitního systému.

Přetěžováni organismu

V očích nás Čechů je brána rehabilitace často jako pouhé cvičení. Mnohým z nás ovšem uniká, že se jedná o komplexní program, který zahrnuje pochopení celého pohybového aparátu: „Každého člověka je nejprve nutné naučit, jak cvičit. Nelze předvést pouze několik cviků s tím, že se problém vyřeší večerním opakováním u televize. Je to vždy běh na dlouhou trať.“ Podle lékaře V. Hradila mají svaly dokonce postupně sílu změnit samotné kosti. Je téměř neuvěřitelné, že u zdravého člověka nastane pouze v kyčelním kloubu přes 50 000 pohybů za den. V krční páteři to je pochopitelně více, protože reagujeme na různé podněty.

autor: Eva Kličková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová