Podle spisovatele Frýborta je politická korektnost moderní ideologie. Nediskutuje. Známkuje

30. duben 2014

Píše cestopisy, eseje, detektivky a romány. Právě teď jeden z počátků českého státu. Slovo vlast mu ale nic neříká. Nefandí ani politické korektnosti.

„Mohl bych žít v Austrálii, ve Švédsku, Velké Británii, o něco hůře ve Francii. Ale v Itálii, kterou mám rád, bych žít nechtěl,“ říká Luděk Frýbort. Když mu bylo 46, sám odešel do Německa.

Tam se začal věnovat geologii. Dokonce se podílel na řešení výzkumu ukládání radioaktivního odpadu. Ale hlavně začal psát.

Spolupracoval s exilovými periodiky. Napsal například knihu Češi očima exulanta. „Myslím, že kdybych žil tady, tak bych ten pohled ztratil.“

Vlast je jen pojem
Co znamená pro Luďka Frýborta vlast? „To slovo neumím dobře definovat. Vlast je taková paní, která je zobrazována v různých podobách, a ta po svých dítkách něco chce. Já jsem k tomuto pojmu nezaplál velkou důvěrou.“

Luděk Frýbort

Přesto se jeden z jeho titulů se jmenuje Vlast naše Západ. „Postupně jsem zjistil, že civilizační oblast zvaná Západ je můj skutečný domov, skutečná vlast,“ říká Luděk Frýbort.

Myšlení západní civilizace je omezeno příkazem politické korektnosti
Podle Luďka Frýborta se vytvořila soustava nedotknutelných tabu, o kterých není dobré mluvit. „Dobrých 60 až 70 procent populace má své soukromé názory, ale nejsou ventilovány veřejně. V Česku je to třeba romská otázka, v Německu příval cizinců.“

I když mohou být osobně hodní, přesto tu zemi mění, domnívá se Luděk Frýbort. „ Něco řeknete, nikdo s vámi nebude diskutovat, jste populista, xenofob, ale nikdo se to nenamáhá definovat.“

Čtěte také

Cestuji bez růžových brýlí
Luděk Frýbort navštívil řadu zemí, pěšky nebo na kole. Na každou cestu se připravoval, včetně jazyka. Během let se učil na 30 jazyků.

V obou knihách cestopisů zdůrazňuje, že jezdí bez růžových brýlí. „Pánbůh stvořil svět ne proto, aby se nám líbil, ale aby fungoval. Často se nám nelíbí. To se snažím přijímat a podle toho hodnotit.“

Pro literární zpracování jsou podle Luďka Frýborta zajímavé diktatury. „Čím pitomější, tím lepší.“ O svých cestách píše i do měsíčníku Nový Polygon. Rád by se vypravil do Íránu, kde se starobylá perská civilizace doslova mění před očima.

Luděk Frýbort píše cestopisy, eseje, detektivky a romány. Právě teď má rozepsaný román z počátků českého státu.

autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.