Podle Sotiry Korecké Margaritopulu je prý pravé Řecko v horách

2. červenec 2012

V dnešním (2. července) vydání dopoledního magazínu „Je jaká je“ jsme se vydali na Olympskou riviéru, a to se Sotirou Koreckou Margaritopulu, která nás upozornila na zdejší památky.

Narodila se v tehdejším Československu řeckým přistěhovalcům. Ti jako děti rodnou zemi opustili během občanské války. „Pak se zavřely hranice a mí rodiče se tam už nemohli vrátit. Ovšem babička se za nimi, na úkor svého pohodlí, do jejich nové vlasti dostala. Zůstala tady sama bez dědečka a navíc negramotná. Bylo to velmi složité období. Naučila nás ale milovat historii, řeckou kuchyni a spoustu dalšího.“

A jak vypadá typická Řekyně?

Sotira Korecká Margaritopulu se v charakteristice zaměřuje na dříve narozené řecké vdovy. „Jsou černě oděné, nikdy, když jim zemře manžel, už černé ošacení nesundají. Vlasy mají stažené do copánku a, i když je mají prošedivělé, nikdy je nebarví. Život skutečně žijí pro své děti. Hospodaří s nimi, slouží jim a vytvářejí pro ně takové podmínky, aby se měly dobře.“

Pravé Řecko je prý v horách

Řecko

Od severu po jih je země doslova protkána horami. „Právě v nich je to pravé Řecko,“ přiznává Sotira Korecká Margaritopulu. „Řekové v nich dříve žili, protože dobře viděli na lodě, které by je eventuelně mohly okupovat. Z hor viděli, jestli jde voda nahoru, z čehož poznali, jaké bude počasí. Měli tam vesničky, školy, hřbitovy. Až vlivem sesuvu půdy a zemětřesení dostávali dole u moře náhradní místa k žití. Prvorozené děti byly obdarovávány „drahými“ pozemky v horách a těm nejmladším, které chtěli ošidit, předali levné pozemky v nižších polohách. Dnes se ale z těchto lidí paradoxně stali boháči.“

Co navštívit?

Řecko je obklopeno Jónským, Egejským a Středozemním mořem a má nespočet ostrovů. Jeho nejznámějším pohořím je pak Olymp, sídlo bohů starověkého Řecka. V oblasti se nachází i kouzelná řeka a vodopády Enipeas. „Traduje se, že když se v nich vykoupete, budete věčně mladá a krásná. Nikdy jsem to ale nezkoušela.“

Opomenout bychom prý, podle Sotiry Korecké Margaritopulu, neměli ani proslulé Delfy. „Určitě stojí za to. Spjaty jsou se jménem věštkyně Pýthie, o které se říká, že pod vlivem omamných látek vyluzovala určité zvuky. Když přijedete do Delf, uvidíte nejen známý pupek světa, ale i zbytky věštírny.“

Od roku 1988 jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsány i kláštery Meteora, které se nacházejí nad vesničkou Kalambaka. „Kláštery připomínají spíš byzantskou kulturu. Překvapivé je, že veškerý stavební materiál tam mniši tahali v sítích.“

Pokud se chystáte do Řecka, určitě si poslechněte rozhovor Daniely Brůhové se Sotirou Koreckou Margaritopulu. Zvukový záznam se spustí po kliknutí na popisek „Přehrajte si celý příspěvek“.

Sotira Korecká Margaritopulu
navštívila Dvojku ČRo již 12. března 2011, a to pořad Jaromíra Ostrého Stříbrný vítr.
Jde o krásnou Řekyně, která je překvapivě blondýnkou. Přestože se narodila řeckým rodičům, život strávila v české Příbrami. Pořad najdete v našem iRádiu.

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio