Podle Petra Šmolky žijeme v netrpělivé době. Když se nám partner porouchá, pořídíme si jiného

19. srpen 2011

Pátečním (19. srpna) hostem Dvojky ČRo a Stanislavy Lekešové po 11:05 hodině byl rodinný poradce a psycholog Petr Šmolka.

Manželství se zachraňuje zpravidla těžce. Už ve chvíli, kdy vyslovíme to, že je třeba něco zachraňovat, mají manželé „zaděláno“ na řádné obtíže. Obvykle pokud už jsou partneři v takovémto stavu, stačila se nahromadit celá řada křivd a různých nepřejemných pocitů, které vztah potápějí. Analogicky čím déle tato situace trvá, tím je to horší. Jak říká úspěšný psycholog a rodinný poradce Petr Šmolka: „V tomto srovnání jsou snad i lepší krátkodobé problémy, např. nevěry. Nejsložitější je, když už manželům ani nestojí za to se pohádat.“

Hlavním argumentem novodobých partnerství, kdy páry nevstupují do svazku manželského, zůstává, že žádný papír nám nezaručí ideální soužití. Ovšem důležitým faktorem, na který se často zapomíná, je pomyslná rozvodová bariéra. Ta dává dvojici dostatek času vše uvážit a případné spory vyřešit „mírovou cestou.“ A právě v tuto chvíli, o kterou se mladí často připravují, vstupuje na scénu a začíná ordinovat, P. Šmolka, jako manželský poradce: „Manželské poradenství je jedno z mála odvětví psychologie, kde se setkáváme s motivovaným klientem. Většinou alespoň jedním, na rozdíl od pracovní psychologie. To je pak příjemná práce, kterou vykonávám rád,“ říká se známkou nadšení.

Pokud zmíníme doby dávno minulé bývávalo zvykem, že byl téměř každý vdaný či ženatý. Co je tím zásadním, co se od té doby změnilo? „Statisticky byla ještě za minulého režimu každá dívka do 25 let tzv. pod čepcem. Věková hranice, kdy lidé vstupují do manželství se od té doby posunula o 10 let a dnešní třicátníci už jsou jednoduše váhavější,“ popsal pravděpodobné příčiny poklesu tvorby novomanželských párů P. Šmolka. Moderátorka Stanislava Lekešová se zeptala, zdali jsou na tom hůře i tradiční rodinné hodnoty, které manželství doprovází: „Ani jeden z nás už nepamatujeme dobu, kdy bylo manželství považováno za svátost. Pro současníky má partnerství a rodinný život pochopitelně stále stejnou hodnotu, ovšem až na jisté úrovni. Navykli jsme si na jistou netrpělivost. Dříve jsme věci spíše opravovali a dnes si rovnou kupujeme nové. Je obvyklé, že se setkávám s přístupem: partner se nám nějak porouchal, pořídíme si nového.“

Logo

Doba také přináší nové trendy v podobě sociálních sítí a nových medií obecně. Jsou to nástroje, které nám mnohem méně zaručují naši anonymitu. Na jedné straně je to přílišná neopatrnost a na druhé přílišná zvídavost: „Klienti mě přesvědčili o tom, že takřka není možné dostatečně zašifrovat počítač před zvídavým partnerem.“ Pokud býval údajný pamětný výrok pana doktora Miroslava Plzáka „Zatloukat, zatloukat, zatloukat“, dnes by se prý měl nahradit výrokem „Mazat, mazat, mazat“.

Více o současných partnerských vztazích i psychologii, si poslechněte v záznamu rozhovoru s moderátorkou Stanislavou Lekešovou.

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.