Podle Markéty Šichtařové je úloha poradců v politice téměř bezpředmětná

18. říjen 2013

V dopoledním vysílání Dvojky nás čekalo setkání s velmi zajímavou mladou ženou. Představili jsme českou ekonomku, manažerku a podnikatelku Markétu Šichtařovou.

Pracovala jako hlavní ekonomka velké zahraniční banky, v 28 letech založila vlastní analytickou a konzultační společnost, její články a ekonomické rozbory se pravidelné objevují v médiích. Momentálně je pracovně aktivní i během rodičovské dovolené, na níž stihla vydat i knížku Citlivá kuchařka.

Nelze být s každým zadobře

Ekonomické události, které komentuje M. Šichtařová, jsou komentovány jasně, stručně a většinou bez servítků. Právě tento způsob publicistiky může ledaskomu přijít takříkajíc proti srsti: „Přibližně jednou denně obdržím přisprostlý e-mail, kde mi lidé vyčítají opravdu kde co. Člověk si to ovšem nesmí připouštět.“ Publicistka upřesňuje, že se na druhou stranu jedná z velké části pouze o dezinterpretace, které mají na svědomí média a zbytek tvoří protichůdné názory, což chápe a nevidí v tom problém: „Víte, přátelé o mě říkají, že jsem prostořeká a asi to je pravda. Raději řeknu důrazně svůj názor, než abych byla s každým zadobře.“

Populistická politika

V letech2006 a 2007 byla vedoucí týmu ekonomických poradců ministra financí České republiky Vlastimila Tlustého. Dají si ministři financí vůbec poradit? „Podle mého názoru je velká část role poradců obecně o tom, aby neradili, ale aby marketingově zaskakovali. Na radách takového poradce v podstatě příliš nezáleží.“ V politickém procesu je prý každá myšlenka přepracována tak, že z ní mnohdy vůbec nic nezůstane. Politika v ČR se totiž podle M. Šichtařové dělá tak, že se prosazuje především to, co se prosadit dá. Nikoliv to, o čem je člověk doopravdy přesvědčen.

Logo

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru na začátku článku…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?