Podle Jarmily Kratochvílové jsou rekordy od toho, aby se překonávaly

7. únor 2011

Hostem pondělního (7. února) pořadu Je jaká je byla bývalá československá atletka, běžkyně Jarmila Kratochvílová.

Je držitelkou světového rekordu na 800 m v čase 1:53.28, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově. (Mimochodem, je to absolutně nejstarší světový rekord.) Od té doby, když se na nějakém atletickém mítinku běží "osmistovka", sedává u televize se stopkami v ruce a vždycky se oddechne, když zůstane nepřekonán. Jeho zlepšení by jí ale prý příliš nemrzelo. Jak prohlásila, rekordy jsou tu od toho, aby se překonávaly.

V současné době by takového výsledku prý asi nedosáhla. „Dnes je sport byznys, ve kterém se točí velké peníze. Atlety přitahují finančně zajímavé závody a tak startují více, než je zdrávo. Nezbývá jim pak dostatek času na systematický trénink.“ Připouští, že ona sama by to dnes možná dělala také tak, protože peníze jsou velkým lákadlem. „Zaběhla jsem rekord v době, kdy sportovci moc nevyjížděli. Měla jsem tehdy hodně natrénováno, byla jsem soustředěná a odpočatá. Z takové pohody se mohou zrodit světové rekordy.“

Sama začala běhat na základní škole v Golčově Jeníkově, odkud pochází. „Už jako dítě školou povinné jsem porážela kluky, a to mi bylo trochu divné.“ Jejího talentu si všiml tělocvikář a řekl jí, že by se měla věnovat atletice. Na stadionu vyhrabal dolíky, které měly simulovat startovní bloky a učil jí základům běhu. „Nikdy mu to nezapomenu,“ řekla J. Kratochvílová, která považuje sport za nejužitečnějšího koníčka. Mrzí ji, že se děti dnes málo hýbou. Fotbal a míčové hry je možná ještě na chvíli přilákají, ale atletika je dřina. Pokles zájmu registrují asi všude na světě. I když v poslední době vzbudil zájem o běh fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt.

Sport je podle J. Kratochvílové především o silné vůli a také musí člověka bavit. Dispozice a talent jsou, jak říká, až na druhém místě. „Poznala jsem mnoho talentovaných sportovců, ale málokdo z nich dokázal vydržet. Cesta k výsledkům je velmi zdlouhavá a málokdo v sobě má dostatek trpělivosti.“ V současnosti trénuje v Čáslavi skupinu dětí a je mezi nimi dívka, která jí velmi připomíná Lídu Formanovou. „Líbí se mi, jak běhá. Když ji vidím, mám z ní úžasný pocit. Je jí 14 let a doufám, že u sportu vydrží.“ Jak prozradila, její nadějná svěřenkyně Jana je z vesnice a to je velká výhoda. „Vesnice je jedna velká tělocvična a není tam moc lákadel.“

Jarmila Kratochvílová, držitelka nejdéle trvajícího atletického rekordu  

Také tvrdí, že trénování se od jejích dob příliš nezměnilo. I když podmínky jsou dnes mnohem lepší: boty, kombinézy, rychlé běžecké povrchy atd. Ona sama měla za celou dobu své úspěšné sportovní kariéry jednoho trenéra Miroslava Kváče, který k ní byl velmi tvrdý. „Nebylo to s ním vůbec jednoduché a byly doby, kdy jsem si říkala, že na stadion už nepřijdu. Nasadil totiž přímo vojenský režim, který ale na druhou stanu přinesl skvělé výsledky. Měla jsem velké štěstí, že jsem ho potkala a děkuji mu, že to se mnou vydržel,“ řekla světová rekordmanka J. Kratochvílová a dodala: „To, co jsem se za ta léta naučila na stadionech, by vydalo na dvě vysoké školy.“

Více podrobností najdete v rozhovoru s Marií Retkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.