Podle Cyrila Höschla nás roušky naučí lépe číst v očích
„Teď, když všichni nosíme roušky, tak nám to dělá větší problém, než lidem z Asie, kteří je nosili vždycky,“ konstatuje v Blízkých setkáních známý psychiatr.
„Oni tu pusu tak moc nepostrádali, protože emoci čtou hlavně v očích. Kdežto my si uvědomujeme, že hodně čteme v puse a oči se teprve učíme. Možná, že ta naše roušková zkušenost tenhle poměr změní a naučí nás víc na ty oči,“ soudí Cyril Höschl.
O profesionální deformaci
Snaží se na lidech nevidět jejich problémy. „Kazil bych si skutečnost. Kdybychom si přátele a lidi kolem sebe změnili v zástup pacientů, tak bychom se nesmírně ochudili,“ myslí si psychiatr a popisuje případ svého kamaráda zubaře, který si v restauraci už není schopen dát jazyk. „A to nemluvím o gynekolozích,“ usmívá se.
„Každá profese udělá dobře, když se trochu ohraničí vůči světu a nekazí si to tím, že by proměňovala normální život v patologii,“ dodává.
„Mně je jedno, když je někdo psychopat nebo má trochu demence, když je milý a mám ho rád. Proč bych ho nálepkoval a zbavoval se osobního kouzla tím, že si ho budu zařazovat do nějakých škatulek,“ uzavírá Cyril Höschl.
Je starší generace odolnější vůči nepřízni osudu? Co potřebuje starší generace teď? Ohrožuje nás samota? Co si představit pod pojmem endokrinologie?
Související
-
Cyril Höschl: Studie ukázaly dramatický nárůst úzkostných poruch
Dopad pandemie nového koronaviru a nouzového stavu má podle studií za následek výrazný nárůst různých druhů úzkostných poruch. Mluví o tom psychiatr Cyril Höschl.
-
Cyril Höschl: Psychóza kolem koronaviru. Jak si zachovat chladnou hlavu?
„Situaci, že nákaza přeskočí k nám, lze předvídat,“ uvažuje psychiatr. „A to může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky.“
-
Cyril Höschl: Karanténa připomíná brutální model normalizace. Vlna solidarity brzy pomine
„Adaptace má dvě strany. Na jedné pomáhá přežít a zachovává vnitřní integritu. Na té druhé je ochota žít v totalitním systému, který to za nás vyřídí,“ míní psychiatr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.