Podle Cyrila Höschla byla amnestie V. Klause chybou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cyril Höschl

Hostem Zity Senkové byl po 8:30 ředitel Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl. Připomněli jsme si některé události minulého roku, mezi nimi amnestii, kterou vyhlásil V. Klaus. Ptali jsme se, jaké máme dnes vize a hovořili také o pocitu štěstí.

Amniestie nesplnila svůj účel
V případě amnestie, kterou na konci svého funkčního období vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus, je, podle názoru Cyrila Höschla, vhodní chvíle k tomu, abychom se podívali na fakta. „Nemohu souhlasit s Václavem Klausem v tom, že amnestie splnila svůj účel. Nevidím, že by se výrazně zefektivnila práce justice a zkrátila čekací doba. Zato vidím fakta a data, která říkají, že stoupla kriminalita, že zůstali nepotrestaní viníci velké hospodářské kriminality a že se značná část propuštěných do věznic vrátila. Mezitím se zatížila státní správa, která to obsluhovala. Takže když se na to podíváme bez emocí, zjistíme, že amnestie byla chybou.“

Absence vize
Letos uplyne 25 let od návratu svobody a demokracie do naší země. Jakou vizi nebo cíl dnes? „Obávám se, že vizi nemáme a nemáme ji nikdo. Myšlenkový prostor, který by měl být podhoubím politického kvasu, vysychá a omezuje se na hospodářské handrkování a sledování osobních ekonomických zájmů.“

Prof. Cyril Höschl
V současné době je ředitelem Psychiatrického centra Praha a Centra neuropsychiatrických studií. Přednášel na univerzitách v Kanadě a USA, působí ve vzdělávacích institucích v Dánsku a v Rakousku. Je zasloužilým členem (fellow) britské Royal College of Psychiatrists, členem Učené společnosti České Republiky a mnoha mezinárodních i domácích odborných společností. V lednu 2005 byl zvolen prezidentem Asociace evropských psychiatrů.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.