Podívejte se svým rodičům na nohy. Pokud mají křečové žíly, budete je mít taky

Najde se mezi vámi někdo, koho kdy nebolely nohy? Asi ne, ale každodenní otoky a křečové žíly už nejsou sranda a musíte jít k lékaři, třeba do ordinace Žilní kliniky primáře Oty Schütze.

„Křečové žíly se v populaci vyskytují opravdu výrazně. Mluví se o 20 až 30 % lidí, u starší generace je to až 50 %,“ říká lékař. Na klinice tak občas potká už 10leté dítě, které má křečové žíly. V průměru se ale první problémy objevují u 24letých.

Lékaři už dnes taky vědí, že tady velkou roli hraje genetika. Pokud se tedy už někdo z rodiny léčí, máte až 80% pravděpodobnost, že je budete mít taky (nebo vaši potomci).

Co hledat?

Žíly v povrchním žilním systému mají u lidí s genetickou dispozicí tendence k rozšiřování. To kvůli nedostatečnosti cévní stěny a pohybové tkáně. Projevují se bolestmi různého typu, anebo najdete viditelné drobné mikrovarixy, tedy metlice až větší křečové žíly, které se postupně zvětšují.

Čtěte také

Když něco podobného objevíte i na svých končetinách, je čas navštívit odborníka. Vůbec tady ale nezaškodí zajít i jen preventivně.


Ota Schütz, cévařPodívejte se svým rodičům na nohy a už preventivně hledejte způsob, jak bojovat s křečovými žílami.

Cévní lékař provede duplexní barevný ultrazvuk a hned vám řekne, jestli je máte nebo ne.

„Ultrazvukem je vidět od kůže až po kost, celý žilní strom. Dozvíte se, jestli je tam vidět zmnožená žilní kresba nebo i nedostatečnost některých žil.“ Nečekejte na to, až budete mít bolesti nebo otoky, čím dřív dorazíte, tím líp.


Pokud za lékařem nejdete včas, tak se k němu dostanete se záchrankou, a to třeba se smrtelnou embolií nebo se zánětem, který vás nenechá spát!

Váháte? Čekají vás problémy!

Pokud totiž váháte, můžete čekat komplikace. Tím jsou záněty povrchních ale i hlubokých žil, trombóza a následná embolie.

Z rozsáhlejších křečových žil můžete dokonce začít krvácet, hrozí vám i bércový vřed.

A dá se očekávat, že když máte křečové žíly, tak se časem přidají i hemeroidy! Ty totiž patří do stejné skupiny nedostatečnosti pohybové tkáně. Je množství proktologických poraden, kde vám mohou pomoci.

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.

muž a žena, nohy,láska, rande, partneři, partner