Plzeňáci milují divadlo. My jim ho nabízíme, říká ředitel Divadla J. K. Tyla
Město Plzeň je důkazem, že lidé stále chodí do divadla. Tvrdí to alespoň herec, zpěvák, režisér a ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Otava. Chodíte i vy pořád do divadla?
Divadlo má v Plzni dlouholetou tradici. Plzeňáci letos dokonce otevřeli unikátní Nové divadlo. Celý realizační tým tak měl teď napilno. „Když má člověk před sebou vizi a jasný cíl, tak snese mnohem víc,“ říká ředitel Martin Otava.
Podle něj se ale soubor ještě dlouho neposadí. „Přenášíme repertoár z Komorního divadla. Do toho máme ještě nové premiéry pro novou scénu. Je toho opravdu dost.“
Divadlo velkého rozměru
Nové divadlo má jedno z největších jevišť v České republice: s hloubkou 28 m a šířkou 14 m. K tomu si navíc může připsat boční jeviště s výsuvnými stoly. „Máme také točnu, která se může točit, pojíždět po jevišti a zaparkovat na boku,“ chlubí se ředitel.
Scény Divadla J. K. Tyla
- Velké divadlo v historické budově
- Nové divadlo s pojížděcí točnou
- Komorní divadlo jako experimentální scéna
I jako zkušený režisér, který procestoval půlku světa, vidí ve velkém jevišti jenom samé klady. „Já jsem megaloman. Takže mi i po světě nejvíce vyhovovala právě ta velká divadla,“ chválí si scénu i po režisérské stránce. „Třeba v Japonsku jsou jeviště široká až 27 metrů.“
Všechny role najednou
Otava rád spojuje funkci ředitele s funkcemi režiséra i autora. „Myslím, že ředitelem by měl být principál. Člověk, který se na scéně narodil a prošel si všemi profesemi. Člověk, který to má v krvi a zná rozdílnosti mentalit herců nebo zpěváků.“
Divadlo v Plzni bylo pro Otavu jako stvořené. „Plzeň je zápaďácky střižené město. Lidé tam do divadla chodí,“ říká.
V Plzni je více než 85% návštěvnost divadel. Otava a jeho tým ji samozřejmě budou chtít udržet. A navýšit. „Jsem maximalista. Takže musíme začít dělat ještě více věcí.“
Jaké jsou zajímavosti ze zákulisí plzeňského divadla? Jaké si Otava prožil dětství na prknech, která znamenají svět? Kdo byl jeho vzorem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.