Plevely nebo léčivky?

4. duben 2012

S jakými se setkáváme? Není to poprvé, co opakujeme i tady, že " ... není na světě rostlina, která by na něco nebyla ...".

Procházkou v přírodě se o tom snadno přesvědčíme. I teď v brzkém jaru začínají z půdy vyrůstat malé trsíčky zelených lístečků, za pár týdnů z nich už budou pohledné bylinkové keříčky.

Poznáte je mezi ostatními?

Těch užitečných léčivých rostlin je veliké množství. Dnes bychom upozornili na tři z těch nejranějších, které těžko přehlédneme. Jsou to kopřiva, meduňka a srdečník. Zatím jako menší osamělé trsíčky vyrůstají a rozrůstají se spíše do šířky poblíž zbytků loňských trsů léčivek. Jejich užitečnost kulinářská a bylinková je snadno zvládnutelná.

Kopřiva žahavka (Utrica urens)

Kopřiva žahavka (Urtica urens)

Postupně se rozrůstá do šířky a výšky půlmetru i více. Nadarmo se také nejmenuje kopřiva pálivá, žahavka, jehlička, dokonce i včela rostlin světa. Její stálezelená hmota celoročně obsahuje hodně chlorofylu, vitamínů A, B a C a minerálních látek. Kopřivový čaj je spolehlivě močopudný a léčí revmatismus. A její jarní výhonky usmažené s vajíčky jsou mimořádnou pochoutkou: vzpomínám i na svoje šumavské mládí!

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Rychle a opakovaně se rozšiřuje semenem, kvete téměř po celé léto až do pozdního podzimu. Zelené čerstvé i sušené listy i celá nať krásně a neopakovatelně voní podobně jako máta. Z rostliny připravený čaj, oslazený medem, nebo vylisovaný olej, je v léčitelství nezastupitelný i v teplých lázních a k masážím. Její lidové názvy to vystihují, jako např. elixír mládí, balšám mátový, sladký balzám, včelí bylinka a další.

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)

Říká se mu také buřina srdečník, devaterní kopřiva, hubeníček, máta srdeční, plevel požehnaný a vystihují ho i jiné názvy. Tuto léčivku s mírně stříbřitými a mírně žahavými listy, až metr vysokou a hojně kvetoucí, snad poznáte. Už druhový název "cardiaca" odkazuje na osvědčené léčivé použití jako léku k posílení srdce. Pěstuje se nejen v zahradách, ale rozplevelila se i do volné přírody.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka