Pleťový krém by měl být v takové kvalitě, aby se dal i sníst

13. květen 2016

Kosmetický průmysl je jeden z velkých byznysů. Počítá s tím, že člověk lehce podlehne reklamě nebo hezkému obalu. Přitom stačí tak málo: podívat se do lesa, zahrádky nebo obejít záhony.

Bylinky pomáhají celému lidskému organismu a jsou vítaným pomocníkem i v estetice. „Abychom měli krásnou pleť, musíme jí nejen něco dodávat, ale hlavně dobře čistit,“ říká lékárnice Michaela Šímová. Obličej je totiž první, „kdo to venku schytá“. Ať už je to kvůli smogu, sluníčku, mrazu nebo prachu.

Pro každodenní ošetření pleti je favoritem Šímové amarantový olej. A pro mladší, kteří trpí akné, doporučuje šalvěj, mořské řasy nebo levanduli. „Je velmi důležité dodat pleti kyselinu hyaluronovou. Má obrovskou schopnost vázat vodu, což je pro kvalitu pleti klíčové.“

Pomeranč snězte a zbytek dejte na pleť

Důležité jsou i antioxidanty, které obsahují masky z citrusových plodů. Ale pozor! „Ty se nedělají z toho, co baštíte, tedy z těch oranžových částí. Ale z toho bílého, co olupujete.“ Masky a zábaly z malin ostružin nebo jahod pleti prospějí stejně jako šípkový olej.

Kvůli vstřebání do hloubky je dobré soustředit se i na lipozomy a ceramidy. Bylinkářka Simona Tancerová k tomu dodává, že to, co si dáváte na pleť, by mělo být v takové kvalitě, abyste to mohli i sníst. „Kůže všechny látky vstřebává, takže by v krému měly být látky jen tělu prospěšné.“

Jahody, ovoce (ilustrační foto)

Jahody nejen na talíř

A jak na krásný a svěží vzhled? „Můžeme sáhnout po třezalce tečkované, ze které si můžete udělat olej.“ Známý je i pupalkový olej, který napomáhá pružnosti cév.

Bylinkářka Simona Tancerová ale vřele doporučuje masku z lesních jahod. Když nejsou po ruce, sáhněte i po těch zahradních. Recept je prostý: „Rozmačkají se a dají na pleť. Mají velkou čistící a omlazující funkci.“

Audiozáznamy pořadu Kouzelné bylinky najdete také v Archivu pořadů.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.