Pleť v zimě se rychleji vysušuje. Základem správné péče je promašťování
Jakou kosmetiku zvolit pro zimní období? A jsou výrobky domácí kosmetiky opravdu zdravější než výrobky chemického průmyslu?
„Funkce mazových žláz v zimě neprodukují tolik mazu jako v létě, proto bychom měli volit celkově mastnější kosmetiku, která vytvoří na povrchu pleti ochranný film,“ vysvětluje ve spotřebitelské poradně na Dvojce Iveta Hrádková z Vysoké školy chemickotechnologické. „Krémy založené na minerální bázi a parafínu zůstávají na povrchu pleti, přírodní tuky a oleje se naopak lépe vstřebávají,“ dodává.
Na řádné promašťování pleti bychom v zimních měsících měli dbát především u dětí. Jejich pokožka je tenká a mnohem rychleji se působením chladného vzduchu a větru vysušuje.
Jak poznat, zda je krém vhodný do zimy? Udělejte si domácí test
Natřete si krém na hřbet ruky a omyjete ho vodou. Pokud emulze zbělá a nejde umýt, jde o mastný krém, který je vhodný do zimního období. Pokud emulzi snadno umyjete, jde o lehkou letní emulzi, která se do zimy nehodí.
A pokud chcete krém správně rozeznat už v obchodě, podívejte se na jeho složení. Do mastných zimních krémů je totiž přidaný stearát hořečnatý coby regulátor viskozity.
Balzám na rty a UV filtr
Většina z nás v zimním období hojně používá ochranné balzámy na rty, takzvané jelení loje. Proč je vlastně potřebujeme? „Na rtech nejsou mazové žlázy, a protože je pokožka rtů velmi tenká, dochází k rychlému odpařování vody, a tím také k vysušování,“ vysvětluje Iveta Hrádková, proč nás často trápí suché rty.
Dalším důležitým prvkem zimní ochrany pleti je používání kosmetiky s UV filtrem, zejména pokud se pohybujete ve vyšších nadmořských polohách. Správný zimní sluneční krém by ale opět měl být založen na mastné bázi.
Domácí neznamená bezpečnější
Někteří lidé v posledních letech dávají přednost domácí kosmetice před přípravky prodávanými v obchodech. Podle Ivety Hrádkové není ale třeba se obávat škodlivých účinků jejich chemických složek.
„Pokud si někdo potřebuje vyrobit kosmetiku doma, měl by dávat pozor na to, jak dlouho ji potom používá. Výrobky zakoupené v tržní síti jsou certifikované, mají veškerá hodnocení i zprávu o bezpečnosti,“ dodává odbornice z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky. Vhodnou alternativou pro spotřebitele, kteří chtějí minimalizovat používání „chemie“ je certifikovaná přírodní bio kosmetika a obsahuje více složek přírodního původu.
Související
-
Nepřehánějte to s hygienou ani s krémy! „Nic, čeho je moc,...
Jaká je profesionální deformace dermatoložky? Když se na někoho podívá, vidí, co by se dalo napravit. Nebo spíš odstranit. „Je to pro mě drama,“ usmívá se specilist...
-
Poškozují opalovací krémy lidskou DNA? Odpovídá odbornice VŠCHT
A k čemu jsou vůbec opalovací krémy dobré? Kromě toho, že se nespálíte...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.