Philipa Rotha bavilo, že Pražské orgie natočí český režisér, myslí si Irena Pavlásková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Irena Pavlásková

„Přečetla jsem knihu a hned jsem si řekla, že to je o nás. Hotový film,“ přibližuje režisérka vznik filmu o střetu svobodomyslného spisovatele s českou realitou 70. let.

„Strašně mě bavila hlavní hrdinka, spisovatelka Olga. Ta mi přišla strhující. Je to naprosto neřízená střela. Žena, která muži namísto pozdravu řekne: Pojďte se mnou do postele. Je to jako výzva na souboj, nikoli laciné svádění,“ nastiňuje režisérka.

Z filmu Pražské orgie

Požádala tedy Philipa Rotha o autorská práva a on ji k jejímu velkému překvapení pozval k sobě do Connecticutu. Po seznámení s režisérčinou vizí s natáčením souhlasil.

„Myslím, že chtěl, aby ten film vznikl. A že ho bavilo, že to chce natočit někdo z Čech. Naši republiku měl velice rád. Jezdil sem. Měl tady přátele a taky finančně pomáhal vydávat díla našich spisovatelů v Americe.“

Jaký vliv měli na Irenu Pavláskovou její rodiče? Co je podle ní nejtěžší na práci režiséra? A zapůsobila na ni někdy nějaká kniha tak, že ji dodnes dokáže citovat? Poslechněte si celý rozhovor s Irenou Pavláskovou z audioarchivu.

Speciál Haliny Pawlowské Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00 anebo v repríze po 20:00. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

Spustit audio
autoři: Halina Pawlowská , and

Související