Petr Zikmund: Magellan (2/2)

Je důležité plout. Druhou část rozhlasové hry poslouchejte do soboty 23. června 2018.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkují: Miroslav Moravec, Jaroslav Konečný, RenéPřibil, Ivan Gübel, Miloslav Včala, Tomáš Šolc, Martin Velda, Jan Gross, Jaroslav Choc, Radomil Kolesa, Jan Jánský, Jiří Samek, Václav Neužil, Petr Novotný, Josef Nechutný, Jiří Miegl, Jiří Chmelař.
Napsal: Petr Zikmund
Dramaturgie: Ivan Hubač
Hudba: Petr Mandel
Zvuk: Jiří Žižka
Režie: Karel Weinlich
Natočeno v roce 1984.

Portugalský mořeplavec admirál Fernando de Magellan se roku 1520 plavil s flotilou pěti lodí, aby obeplul svět a objevil průliv do Jižního moře. Chtěl tudy doplout na Ostrovy koření a pohádkově zbohatnout, stát se slavným a váženým. Lodě se plaví už půl roku a průliv od Jižního moře zatím nebyl nalezen. Mezi kapitány a admirálem probublávají konflikty. Někteří členové posádek by se dokonce rádi vrátili zpátky do Španělska.

Na lodích jsou i tací, kteří Magellana podezřívají ze zrady španělského krále. Ani jinak se objevitelská plavba nevyvíjí dobře: tři muži už zemřeli zimou a navíc je potřeba zavést přísnou kontrolu potravin, příděl chleba a vína musí být zkrácen. Jak tahle dobrodružná a napínavá výprava dopadne? Splní se Magellanovi sen? A jak to vlastně bylo s královskou podporou?

Poslechněte si příběh admirála Fernanda Magellana, kterého znáte spíše pod jménem Fernao de Magalhaes. Ten před téměř 500 lety velel španělské námořní flotile, která měla před sebou v tehdejší době nesnadný úkol: dokázat, že je Země kulatá, a dá se proto obeplout po moři kolem dokola.

Čtěte také