Petr Zikmund: Magellan (1/2)

9. červen 2018
koráb

Mapa. První část rozhlasové hry oslouchejte do soboty 16. června 2018.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkují: Miroslav Moravec, Jaroslav Konečný, RenéPřibil, Ivan Gübel, Miloslav Včala, Tomáš Šolc, Martin Velda, Jan Gross, Jaroslav Choc, Radomil Kolesa, Jan Jánský, Jiří Samek, Václav Neužil, Petr Novotný, Josef Nechutný, Jiří Miegl, Jiří Chmelař.
Napsal: Petr Zikmund
Dramaturgie: Ivan Hubač
Hudba: Petr Mandel
Zvuk: Jiří Žižka
Režie: Karel Weinlich
Natočeno v roce 1984.

Portugalský mořeplavec admirál Fernando de Magellan vyplouvá roku 1519 ze sevillského přístavu s flotilou pěti lodí na plavbu kolem světa, aby při ní mimo jiné objevil průliv do Jižního moře. Chce tudy doplout na Ostrovy koření a pohádkově zbohatnout, stát se slavným a váženým.

Těsně před vyplutím navštíví Magellana vyslanec portugalského krále, který jeho objevitelské záměry odmítal a považoval je za bláznivé sny, a teď mu nabízí pomoc. Dokonce ho vyzývá ke zradě španělského krále, který plavbu podpořil. A když už nic jiného nevychází, snaží se vzbudit v Magellanovi nedůvěru a vyvolat pochybnosti o kapitánech jeho lodí.

Co všechno způsobí návštěva portugalského vyslance těsně před vyplutím flotily? A co bude mít za následek přítomnost mladého chlapce Pigafetta, který Magellanovi nabídl, že jeho dobrodružnou cestu zapíše a barvitě vylíčí? A jakou roli sehraje skutečnost, že se zkušený kormidelník Gomez odmítl plavby zúčastnit, protože má doma ženu a malé dítě? A navíc i sám Magellan opouští svou ženu Beatriz a malého syna...

Čtěte také

Spustit audio
autor: Petr Zikmund