Petr Šmolka: Celoživotní monogamie není přirozená. Ale manželství je zdravé. Rozvedení zkapou dřív
Člověk by měl žít v páru. Shodují se na tom etologové i výzkumy srovnávající život manželských párů a rozvedených.
Je pro člověka přirozené monogamní párové soužití? „Vědci, co se zabývají vývojem živočišných druhů, zkoumají, jak to vlastně s tím párovým chováním je. A oni tvrdí, že vývojově by lidem měla být vlastní následná nebo sukcesivní monogamie.“
Střídání monogamních partnerů
„To znamená chvíli žít s někým v monogamním vztahu, pak žít s někým jiným, pak zase s někým jiným. Má to ale několik háčků. Tohle hlásají nejčastěji ti, kteří tu potřebu žít neustále s někým jiným už mají trošku příliš rozvinutou,“ vysvětluje v Nočním Mikrofóru psycholog Petr Šmolka.
„Za druhé to vůbec neřeší otázku péče o děti. Děti přecházející z jednoho vztahu do druhého jsou z toho trošku zpovykaný. A pak by se nám taky někde hromadily starší ženy bez partnerů. Protože tendence volit si spíš mladšího partnera je mužům dost vlastní.“
Manželství prospívá člověku i zdravotně
„Ony i seriózní výzkumy ukazují, že lidé žijící v trvalém páru, nejlépe v manželství, se dožívají vyššího věku, jsou zdravější. Pravda, muži v páru jsou vykrmenější než ti svobodní, ale na tom možná není nic tak strašnýho.“
„To, že manželství prospívá člověku i z hlediska zdravotního, je prostě fakt,“ shrnuje Šmolka na Dvojce. „V párovém soužití jsou lidi zdravější a déle žijí. Možná kdyby ministryně financí chtěla ušetřit za důchody, bude podporovat rozvodovost. Protože pak ty lidi zkapou dřív.“
Jak negativně ovlivňuje soužití muže a ženy humor? Proč byste neměli chtít, aby se váš partner změnil? Proč kvůli novým technologiím trpí sex? Jaké jsou největší mýty v parnerských vztazích?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.