Petr Koukal: "Nejlepší věci na světě nejsou věci"

8. březen 2012

Asi nejúspěšnější český badmintonista, pětinásobný mistr ČR Petr Koukal, který bojuje nejen na kurtech, ale před 1,5 rokem svedl i boj s rakovinou, byl hostem Dvojky ve čtvrtek 8. března po 11:00.

Z preventivní kontroly akutní operace
Petr Koukal se "utkal" s rakovinou a dnes je mj. tváří osvětové kampaně a patronem projektu „Pošli příběh“. Jak to bylo s jeho nemocí? „Netušil jsem vůbec nic, neměl jsem žádné problémy a naopak jsem byl přesvědčen, že mám životní formu. Ve varleti jsem si ale nahmatal malou bulku. Preventivně jsem tedy zašel za urologem. Myslel jsem si tehdy, že se s lékařem domluvím na případné operaci někdy za půl roku. Pan doktor mě ale vrátil na zem, když řekl: *Vy mi nerozumíte, máte rakovinu a možná ještě dnes vás budeme operovat!* V tu chvíli se člověku převrátí celý svět a moc neví, co s tím. V té době jsem tady měl na tři měsíce trenéra a původně jsem vše chtěl odložit. Nakonec jsem měl štěstí, že jsem přišel včas, což jsem se dozvěděl až později.“

Z chemoterapie na trénink
Za tři týdny po operaci začala chemoterapie. „Když se na to dnes dívám, tak jsem měl tak trochu výhodu, že jsem nevěděl, do čeho vlastně jdu. Člověk to kolem sebe slyší, ale vůbec si nepřipouští, že by se to mohlo týkat i jeho.“ Po operaci se prý snažil brát svou nemoc jako součást tréninku či zápasu. „Nezjišťoval jsem si další podrobnosti, prostě jsem do toho šel. Má ošetřující lékařka asi ze mě docela rostla. Zeptal jsem se třeba na to, jestli jsou lidé, kterým po chemoterapii nevypadají vlasy. Dozvěděl jsem se, že je to u každého jinak a tak jsem se rozhodl, že já budu ten, kterému se to nestane. A tak podobně to bylo u dalších problémů spojených s léčbou.“

Petr Koukal prozradil, že během chemoterapie dokonce trošku trénoval a hlavně se stále snažil žít podle svého. Sehrál i dvě vítězná utkání. „Jen osm týdnů po ukončení chemoterapie jsem hrál mistrovství. Druhý den, a vlastně celý týden, jsem si to pak hodně vyčítal, neboť mé tělo bylo opravdu hodně oslabené a vůbec mi nebylo dobře. Stále jsem si ale musel dávat cíle, abych měl svou budoucnost, svou vizi návratu ke sportu.“ To vše se odehrávalo na podzim 2010.

Petr Koukal

Nejlepší věci na světě nejsou věci
Ještě když ležel v nemocnici, začal přemýšlet o tom, jak to udělat, aby se co nejvíce lidí dozvědělo, že mohou trpět, ač mladí lidé, a třeba také sportovci, stejnou zákeřnou nemocí. „V hlavě se mi zrodily nápady na to, jak o tom mluvit. Říkal jsem si, jak je možné, že jsem o tom nic předtím nevěděl a že se o tom prostě musí začít mluvit a přestat se stydět. Nakonec vznikl nápad na dokumentární film, ten tedy nebyl z mé hlavy, ale hodně se mi zalíbil. Dnes jsem za to moc rád a všem kamarádům moc děkuju. Jsou tam záběry z nemocnice, z prvního tréninku, spousta rozhovorů.“ Film se jmenuje *Cesta snu aneb Nejlepší věci na světě nejsou věci* a právě se na něm pracuje.

Ze sportovce patron projektu
S osvětou kolem rakoviny souvisí i projekt *Pošli svůj příběh*, kterého se Petr Koukal stal patronem. V zásadě jde o to, že lidé píšou své příběhy a pak se setkají. „Je to velmi dojemný a inspirativní. Lidé, když se setkají, si spolu povídají a vyměňují si své zkušenosti s rakovinou. Často si uvědomuji, že právě sdílení svých zkušeností dodává odvahu těm dalším, kteří určitě mají větší odvahu s tím bojovat, než tomu bylo dříve. Ve chvíli, kdy vám jde o život jde vše stranou. Zdraví máme opravdu jen jedno, a když má člověk pocit, že se s jeho tělem něco děje, má určitě zajít k odborníkovi. Hodně jde o čas. A taky je potřeba překonat stud, který je s rakovinou varlat přirozený a omezující.“

Petr Koukal - špičkový hráč badmintonu, milovník vína a hodinek

Všechno zlé je k něčemu dobré
Petr Koukal má prý dnes radost, že měl možnost nahlédnout i do jiného prostředí, potkat se s lidmi, o kterých dříve jen slyšel, prostě poznat jiný svět, než jen ten sportovní. „Před nemocí jsem byl zvyklý jen na trénink, relaxaci jako např. saunu a turnaje. Můj strom poznání se nemocí hodně rozšířil a já si toho moc vážím.“

Logo

Petr Koukal ale s Evou Kvasničkovou nehovořili jen o rakovině. Věnovali se samozřejmě i slastem či strastem badmintonu, jeho cestě k vrcholovému sportu či budoucnosti. To si ale už poslechněte sami v audiozáznamu. (Audio najdete na začátku článku.)

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.