Petr Jiříkovský: "Zavrhnout úplně hudbu? To mě nikdy nenapadlo"

24. září 2013

Hostem úterního dopoledního magazínu byl klavírista, dirigent a pedagog Petr Jiříkovský.

Kdysi se učil hrát na klavír kdekdo. Ale jaký je dnes život klavíristy? Je o studium zájem? A jak je obtížné prosadit se? Naučit se vyjadřovat hudbou, promlouvat tónem, hrát v komorním ansámblu a dirigovat?

Svou cestu si vybral sám
Vyrůstal v hudební rodině, takže muziku slyšel doma už od útlého dětství. „Rodiče mě ale k hudbě nenutili. Věděli, že živit se hudbou není nic jednoduchého a také mi vždycky dávali na vybranou. Ale ve chvíli, kdy jsem se rozhodl, podporovali mě.“ Hrát začal ve 4 letech, i když rád recitoval. „Zaujalo mě, když maminka hrála a začal jsem vyťukávat písničky. Do hudební školy ve Voršilské ulici v Praze mě ale vzala její kolegyně, která byla přesvědčená o tom, že mám talent. Tak jsem začal a baví mě to dodnes. Byly chvíle, kdy jsem neměl moc chuť cvičit a raději bych si hrál s kluky. Ale zavrhnout hudbu úplně, to mě nikdy nenapadlo.“

Vším čím je, je rád
Jak se Petr Jiříkovský uplatňuje víc? Jako muzikant, pedagog nebo dirigent? „Nikdy jsem nechtěl být úzce vyhraněný a stále se snažím ve všem zdokonalovat. Někdy je víc jednoho, jindy druhého. Záleží to také hodně na nabídkách či zájezdech." Komorní hudbě se věnuje od mládí, ale také rád spolupracuje s různými hudebníky. Např. s houslistou Pavlem Šporclem. "Teď nám vychází CD s výběrem českých skladatelů. Jsou to krásné věci a doufám, že se album bude líbit.“

Práce s orchestrem
Postavit se s dirigentskou hůlkou před hudební těleso není prý nic jednoduchého. "Vnutit svou představu skladby tolika lidem a přitom je neodradit, je složité. Tím spíš, že k tomu můžete použít jen dvě ruce. Je to něco jiného, než když na pódium vstoupíte jako hudebník."

Petr Jiříkovský
(1971), klavírista a dirigent, je jedním z nejvýraznějších českých umělců střední generace. Svou kariéru začal jako klavírista – studoval v Praze (u Emila Leichnera, Ivana Klánského), v Paříži (u Eugena Indjice, Itamara Golana) a ve Vídni (komorní hudbu u Michaela Schnitzlera). Kromě sólového vystupování a mnoha aktivit v oblasti komorní hudby rozvíjí od roku 2008 intenzivně svou profesionální dirigentskou dráhu. Petra Jiříkovského znají posluchači také z mnoha rádiových záznamů (Vltava, Rádio Classic) a z dalších vynikajících CD titulů, natočených pro různé vydavatele. Jeho nahrávky stěžejních cyklů Bedřicha Smetany (pro Studio Matouš), jehož dílo patří ke klíčovému repertoáru Petra Jiříkovského, jsou vysoce ceněny zahraniční kritikou. Se svým kolegou Danielem Wiesnerem pořídil první světovou CD nahrávku čtyřruční verze Mé vlasti Bedřicha Smetany (v autorově úpravě). S Danielem Wiesnerem připravil Petr Jiříkovský i mnoho jiných programů ze skladeb pro čtyřruční klavír. V současné době také vyučuje na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.
zdroj: ofic. web hosta

autor: eh
Spustit audio