Petr Dvořák: "Letošní rok se zapíše do dějin klimatologie"
Českým hydrometeorologickým ústavem nás v pátek na Dvojce provedl letecký meteorolog a tiskový mluvčí Petr Dvořák.
Publikoval na patnáct knih převážně s tématikou meteorologie, velký počet odborných článků a přednáší meteorologii v leteckých školách. Ve své odborné práci se zabývá především konvekcí v atmosféře a počasím na letištích.
Letošní způsob léta
Je současné horko výjimečné? „Určitě ne. Připomněl bych r. 1983. V té době byl podobný červenec a v Uhříněvsi u Prahy byl tehdy zaznamenán teplotní rekord 40,2°C. Loňské léto bylo podobně horké. Jen to teplo bylo v srpnu. Hezké a slunečné počasí je na dovolené ideální.“
Podle Petra Dvořáka bude červenec vysoce teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný. „Letošní rok se nejspíš zapíše do dějin klimatologie. Jaro bylo dlouhé a oblačné. Řada lidí z toho měla špatnou náladu a deprese. Z toho je vidět, jak počasí ovlivňuje náladu. Pak přišly povodně, které nebývají každý rok, i když s nimi musíme občas počítat. Teď velké horko. Jindy bývá počasí daleko vyváženější.“
Jak se létá v horku
Pracovištěm Petra Dvořáka je i letiště Václava Havla v Ruzyni a nás zajímalo, jak horko ovlivňuje jeho provoz. „Při vzletu a přistání musí být větší hustota vzduchu. Když je rozpálený beton, vzduch se tetelí a je řídký. Pro větší letadla to může být problém. Pamatuju si jedno horké léto, kdy musel být odložen let mezi Prahou a Havanou. Čas startu byl naplánovaný někdy na 14:00 hodinu, ale stroj nebyl schopný se vznést. Muselo se čekat, až se k večeru vzduch ochladí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.