PET-lahve nepatří jen do kontejneru, ale i do výstavní síně

2. duben 2010

Třídíte odpad? Pokud ano, dávejte si stranou PET-lahve! Nejen proto, abyste se chovali ekologicky a odnesli je do příslušného kontejneru, ale např. i proto, abyste z nich (za použití fantazie) třeba vytvořili nějaké dílo. Nevěříte? Recept “jak na to“ nám prozradila sochařka Veronika Richterová. Společnost jí v tomto týdnu dělali za mikrofonem Hosta do domu ČRo 2 - Praha výtvarnice Lucie Seifertová, režisér Petr Jarchovský, zpěvák Pavel Bobek a karikaturista Štěpán Mareš.Pokud jste některý z pořadů nemohli poslouchat ... máte další možnost v našem Rádiu na přání nebo přímo v následujícím článku, který se pokouší mapovat zajímavosti z rozhovorů uplynulého týdne.

Kdo z nás by si z dětství nepamatoval oblíbená leporela. Výtvarnice Lucie Seifertová je autorkou toho největšího na světě, které má 9 metrů, ale stále není zapsáno do Guinessovy knihy rekordů. Kniha "Dějiny udatného českého národa“ získala, kromě jiných, prestižní cenu Magnesia Litera 2004 za knihu pro děti a mládež. Vyšla i v anglické verzi. Kromě obrázků nabízí fakta, chronologické tabulky a další informace. L. Seifertovou prý historie zajímala od dětství, kdy přečetla snad všechny knihy spisovatele Eduarda Štorcha. Možná proto jí nejvíce baví pravěk. Ale v průběhu psaní a ilustrování si postupně vytvořila vztah ke všem historickým obdobím. I když v současnosti prý jen ráda žije. Byla překvapena velkým úspěchem leporela mezi dětmi. Líbí se i jejímu malému synovi Toníčkovi, který je prvním kritikem. V současnosti pracuje, kromě jiných projektů, na televizní podobě této knihy. Autorem hudby k seriálu je její manžel, hudebník Petr Prchal, se kterým se poznala ještě za dob studií. Z plánovaného počtu stovky dílů je hotova (už/teprve) půlka. Kromě toho má rozpracovanou knihu o světových dějinách. Její kresby mohou návštěvníci internetových stránek Českého rozhlasu znát nejen z výše jmenované knihy. Lucie Seifertová, která byla pondělním hostem, totiž pravidelně ilustruje web určený pro ty nejmenší.

Lucie Seifertová

Představme si umění vzešlé z odpadního materiálu. Tvary rozmanité, živé i abstraktní, hýřící barvami. Přesně takový je PET-Art. Jde o autorský projekt, který vzešel z představivosti našeho úterního hosta, sochařky Veroniky Richterové. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor monumentální malba a v současnosti se věnuje plastice, smaltu, mozaikám, ale především umělohmotným lahvím. Originální nápad tvarovat plast horkovzdušnou pistolí bylo zprvu obtížné realizovat. Nenechala se ale odradit. Materiál pro své výtvory hledá v popelnicích, od sousedů a (k našemu údivu) je to pro ní “ta nejpříjemnější část tvůrčího procesu“. I když jí lidé občas „litují a vlastní děti se za ní stydí“, její sbírka čítá již na 1800 kusů z šedesáti zemí světa. Sběr materiálu je jem první fází. K vlastní tvorbě používá horkovzdušnou pistoli, pájku a několik dalších pomůcek. Dokáže dál zpracovat i to, co se nepovede, takže práce je to „nekonečná“.
Odpad fascinuje V. Richterovou už od školních let. Své obydlí nám popsala jako jedno velké skladiště, sloužící pro úschovu „smetí“. Původně začínala s kovem a velkou inspirací jí tehdy byly kontejnery nebo nepoužitý materiál. V budoucnu plánuje realizovat opravdu velký projekt spojený s odpadem a optimismus z její tvorby přímo čiší. Na právě probíhající výstavě v Botanické zahradě v pražské Tróji nalezneme např. krokodýla dlouhého přes 3 metry a vytvořeného ze 170 kusů lahví. Zajděte se podívat!

Veronika Richterová

Začali jsme citací novinového titulku, který zněl „Na Jezerce dlouho aplaudoval i premiér“. Tím bylo myšleno Divadlo Na Jezerce v Praze a co bylo objektem ovací? Šlo o premiéru inscenace Musíme si pomáhat scenáristy a pedagoga Petra Jarchovského, kterého jsme přivítali v rámci středečního vysílání Hosta do domu. Dlouho otálel napsat hru pro divadlo, ale nakonec se po deseti letech, díky Janu Hrušinskému, odhodlal. Zhodnotil své pocity spojené s představením slovy „celé snažení nebylo zbytečné“. Stejně tak vzpomínal i na muzikál Šakalí léta, který byl s divadelní tvorbou úzce spjat. Jelikož se scénárista právě vrátil z Clevelandského filmového festivalu, prozradil nám, jak vnímají český film diváci v USA. Tam právě snímek Musíme si pomáhat slavil velký úspěch, společně s komedií Nestyda. Na cestě byli společně s režisérem Janem Hřebejkem. Znají se od školních let a moderátora Vladimíra Kroce pochopitelně zajímalo, kde vznikla spolupráce, jež je v mediích často vyzdvihována. Jak se dalo předpokládat, jde prý o nerozpojitelné pouto vytvořené právě režisérem Janem Hřebejkem. Náš host v podstatě pracuje pořád, protože povolání scénáristy "to zkrátka obnáší". Jak sám ale říká „když něco nejde, tak se s tím nic nenadělá“. Posledním dílem, oceněným za nejlepší nerealizovaný scénář, byl film Kawasakiho růže, který již nerealizovaným nezůstává. Závěrem náš host nastínil problematiku elektronických medií a prozradil pár podrobností k chystané „Nevinnosti“.

Petr Jarchovský

“Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát“, “Houston“ a “Lásko, mě ubývá sil“. To jsou jen některé z hitů, které svého času proslavily zpěváka Pavla Bobka. Právě mu vychází nové album “Víc nehledám“, věnované písním Johnnyho Cashe. Točilo se v americkém Nashvillu a spolupracovalo na ní mnoho známých hudebníků a textařů. Poslechli jsme si jeho “zážitky z natáčení“, stejně jako vzpomínky na první cestu do USA. Anglicky se začal učit už jako školák, kdy bral soukromé hodiny u jednoho studenta. Scházela mu ale praxe a dnes už s úrovní své angličtiny spokojený není. Radost mu přináší koncertování, které „je to nejlepší co v životě zažil“. Na pódiu se cítí “jako ryba ve vodě“ a spolupráce s mladými hudebníky mu brání v tom, aby se z něj stal “upaťchaný stařec“. Jak se přiznal moderátorce Zuzaně Burešové ve čtvrtečním rozhovoru, přemýšlel už o konci kariéry. Zjistil ale, že bez hudby a publika nemůže být. A tak zpívá dál a odložil práci na své autobiografické knize, která se má jmenovat “Love and Marriage“, podle stejnojmenné písně F. Sinatry. Jak slíbil, jednoho dne jí ale dopíše.

Pavel Bobek


Hostem pořadu Setkání byl v pátek kreslíř a malíř Štěpán Mareš. Prozradil nám jak "oslaví narozeniny" Zeleného Raoula, populárního politického komiksu, který má mnoho přívrženců, ale také odpůrců. Náš host je ilustrátor řady knih a obalů na CD a karikatur známých osobností. Jak vypadá běžný život kreslíře? Co chystá a na co se těší? Nejen na to se ho ptal moderátor Vladimír Kroc, který se také zajímal o soudní pře, kterým v minulosti kreslíř čelil ze strany politiků. Jak Š. Mareš zdůraznil, „karikatura je od toho, aby karikovala“ (a v tomto ohledu nešetří ani sám sebe). Z politiků se mu prý nejhůře kreslí M. Topolánek, jehož obličej se vyznačuje souměrností, a z herců (překvapivě) L. Sobota. Kromě malování ale také píše, dokonce do časopisů pro ženy. Veřejnost si Š. Mareše pamatuje mj. jako autora plakátu, parodujícího billboardy ČSSD, s fotografií Usámy bin Ládina, který to také „myslí upřímně“. V letech 1984 a 1985 vyhrál výtvarnou soutěž Děti pozor červená, v roce 1989 byl členem stávkového výboru na Gymnáziu Třebíč, kde studoval. Mezi lety 1990–1992 kreslil komiksy pro časopisy Kometa, Stadión a Pivní kurýr a později pro Nedělní Blesk a deník Práce. Od roku 1995 spolupracuje s časopisem Reflex.

Štěpán Mareš
Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory!

Použít můžete tuto diskusi (hned pod článkem) nebo náš e-mail: ZDE.


<hr/><hr/>

NEZAPOMEŇTE, ŽE
Od února 2010, resp. poprvé od posledního lednového víkendu (30.1.- 31.1.), najdou návštěvníci internetových stránek Českého rozhlasu 2 - Praha EXKLUZIVNĚ, a to v našem Rádiu na přání, rozhlasové hry (ne 20:05), četby na pokračování (po - pá 22:05), pohádky skřítka Hajaji (denně 19:00), sobotní Hry pro děti a jejich rodiče (so 13:05) nebo Nedělní pohádky (ne 13:05)!!! Tyto pořady jsou zde publikovány ale pouze ve streamu, tedy pouze k poslechu (!), a pouze na dobu jednoho týdne!!! Vyhověli jsme tak vašim četným prosbám a žádostem.
Stále ale nemůžeme pořady nabízet "ke stažení", tedy k "download"(!) nebo na dobu delší než jeden týden. Jsou totiž chráněny autorským zákonem.
Pevně věříme, že tuto novou službu přivítáte!
VÁŠ ČESKÝ ROZHLAS 2 - PRAHA
RÁDIO NA VLNĚ POHODY

vykřičník
autoři: Jan Sklenář , eh
Spustit audio