Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

Maskot čínské olympiády jde na dračku. Panda Bing Dwen Dwen je hitem nejen u sportovců

Logo i maskot olympiády jsou velmi přísně chráněnou ochrannou známkou letních i zimních her a z jejich prodeje má pořadatelská země nezanedbatelné zisky. Číňané pečlivě zvažovali, zda mají vsadit na futuristického, anebo spíše tradičního reprezentanta. A podle prvních obchodních výsledků to vypadá, že nakonec rozhodli dobře.

Čtěte také

Dva kilometry lepicí pásky spotřebuje za den slečna Jü. Od rána do večera zalepuje balíky a krabice, ve kterých olympijští hosté z hlavního novinářského centra posílají domů olympijské suvenýry.

„Posíláme zásilky do celé Číny a také do Německa, do Španělska i do anglicky mluvících zemí. Jednoznačně vedou středně velké tašky a v nich naše panda Bing Dwen Dwen . Je o ní obrovský zájem,“ raduje se.

Není divu – co jiného by mohlo reprezentovat Říši středu než právě tenhle černobílý medvěd.

Další do sbírky

Plyšových, keramických, dřevěných i bambusových pand Bing Dwen Dwen se za prvních pět dnů olympiády prodalo po celé zemi v přepočtu za 72 milionů korun. Kvůli svátkům jara sice nejede výroba naplno, nicméně pan Čang Wen-čchüan černobílého olympijského medvěda už sehnal.

„Sbírám všechno, co se týká olympiád. Jedna západní tisková agentura tvrdí, že všechny ty mé olympijské plyšáky, plakáty, placky a suvenýry mají hodnotu asi 60 tisíc dolarů! Ale mě to nezajímá. Kdo někdy něco sbíral, ten ví, o čem mluvím,“ usmívá se.

Klíčenky, přívěsky, čepice - i v Pekingu nejosvědčenější prodejní artikl

Olympiáda na prodej

Dobře se podle pořadatelů prodávají také zimní čepice, odznaky nebo umělecká vyvedení tygra, který bude jako znamení vládnout právě začínajícímu čínskému roku.

„Naše kultura je plná symboliky, náznaků, odkazů na minulost. Pro cizince je těžké se v tom vyznat, ale my v těch symbolech vyrůstáme od malička, takže víme, co tím chtěl básník říci,“ směje se pan Chen v olympijském obchodu, před kterým právě vystál čtyřicetiminutovou frontu.

Jen pár metrů od něj slečna Jü lepí, lepí a lepí. A říká, jak je šťastná, že tentokrát má pekingská olympiáda jako logo jen jednu postavičku. Před čtrnácti lety na té letní byly maskoti hned čtyři, což by prý balit a posílat rozhodně nechtěla.

autoři: David Jakš , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.