Pedro Calderón de la Barca: Život je sen

On-line do 25. ledna 2015.

Barokní veršované drama. Vrchol španělské dramatiky 17. století. S Jiřím Krampolem v nezvyklé roli.

Narození prince Segismunda provází nepříznivá věštba. Otec ho tak raději prohlásí za mrtvého. Ve skutečnosti ho ale jako vězně střeží ve věži.

Aniž by tušil, co spáchal a kým je, živoří Segismundo mnoho let v krutých podmínkách. O smyslu svého života víc než pochybuje.

Král má brzy předat vládu. Než tak učiní, hodlá prolomit věštbu o zle, které má Segismundo království přinést.

Jen na zuboženém princi záleží, jestli v důmyslné zkoušce obstojí a vyslouží si nejen osobní svobodu, ale i vladařské žezlo. Zkoušku, ve které se hlavní hrdina ocitá „ve snu“, ze kterého může, ale také nemusí procitnout, nakonec podstoupí celý dvůr.

De la Barca zde pracuje s motivem vytváření iluze a následného ukázání reality. Drama se zabývá otázkou, zda je možné přemoci osud a zvítězit nad temnými stránkami vlastní duše. A zda je člověk schopen, při zpětném pohledu na sebe sama, změnit své myšlenky a dojít k pokoře a smíření.

Účinkují: Basilio (Josef Karlík), Segismundo (Jiří Krampol), Astolfo (Karel Jánský), Clotaldo (Lubor Tokoš), Estrela (Sylva Talpová), Rosaura (Helena Sedláková), 1. sluha (Jan Kučera), 2. sluha (Jiří Hubička), voják (Aleš Jarý), hlasy (Zdeněk Mahdal, Jaroslav Sypal, Pavel Tomanka, Pavel Kikinčuk a Luboš Ondráček)
Překlad:
Vladimír Mikeš
Rozhlasová úprava: Květoslava Kacetlová
Dramaturgie: Josef Zahradníček
Hudba: Zdeněk Pololáník
Režie: Jan Tůma
Zvukový mistr: Josef Daněk
Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1981.