Pavlína Nečásková: Trpělivost na Slovensku přetekla. Chystaná demise ministrů může být prvním krokem k předčasným volbám

31. srpen 2022

Ministři slovenské strany Svoboda a solidarita dnes podají demisi. Nebyl totiž splněn jejich požadavek, aby kabinet opustil ministr financí a šéf vládní strany OLaNO Igor Matovič. Jde o definitivní rozhodnutí? Jak by vypadalo vládnutí oslabené trojkoalice? A hrozí Slovensku předčasné volby? Někdejší zpravodajka na Slovensku Pavlína Nečásková v audiozáznamu ještě zhodnotí šance na návrat Roberta Fica a prozradí, jak by mohly dopadnout volby v Rakousku.

„Určitě bych neřekla, že je to definitivní,“ říká v pořadu Jak to vidí... zpravodajka Českého rozhlasu Pavlína Nečásková. Na Slovensku jsem se totiž naučila, že tam skutečně člověk nikdy neví dne ani hodiny. A podobně mluví i sami ministři, kteří ještě včera říkali, že nevědí, zda se tak skutečně stane,“ vysvětluje.

Čtěte také

Podstatou sporu je letitý konflikt mezi předsedou OLaNO Igorem Matovičem a předsedou strany Svoboda a solidarita Richardem Sulíkem. „Jsou to muži velkých eg. Richard Sulík stojí možná více při zemi než Igor Matovič. Vládnutí Igora Matoviče je nicméně neřízené a nepředvídatelné. Nečekaných výpadů proti svým koaličním partnerům podnikl několik. A Strana Svoboda a solidarita prostě řekla, že už je to na ni příliš.“

A dost!

Nečásková ale zároveň dodává, že nejde o první demisi v řadě. Stejná situace panovala na Slovensku i před rokem, kdy byl Igor Matovič premiérem a koalice byla stejného složení jako dnes. „Tehdy se nejenom strana Svoboda a solidarita, ale i ostatní členové koalice vzbouřili. Jeden po druhém podávali demisi s tím, že dokud Igor Matovič neodejde, oni ve vládě nezůstanou.“

Igor Matovič tehdy jejich krok označoval za puč. Nakonec ale ustoupil a stal se ministrem financí. „To ale v žádném případě neznamená, že není stínovým šéfem vlády. Byť je dnes premiérem Eduard Heger, není tajemstvím, že celé OLaNO řídí Igor Matovič a dál si vše dělá podle sebe. Když je pak kritizován, okamžitě vrací úder. Někdy to bývá až iracionální a bez úrovně,“ naráží Nečásková na nedávný spor kolem antigenních testů.

Trpělivost přetekla

Poslední kapkou byl ale Matovičův balíček pro rodinu. „Na sociálních dávkách samozřejmě nebylo nic špatného. Byla tam ale spousta populistických kroků, takže to nakonec vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.“

Čtěte také

Její veto se pak pokusil prolomit parlament. Igor Matovič ale, aniž by o tom informoval své koaliční partnery, se kvůli své podpoře spojil se stranou LSNS Mariana Kotleby a se stranou Republika. Tedy s fašisty. Vládní koalice ale původně jasně deklarovala, že s těmito lidmi nebude mít nic společného. Proto strana Svoboda a solidarita řekla, že pakliže Igor Matovič zůstane ve vládě, oni její součásti být nechtějí.“

Oznámenou demisí by ovšem vznikla trojkoalice, která ztratí většinu v parlamentu. „To bude samozřejmě problematické. Nejzajímavější ale na tom je, že byť Svoboda a solidarita řekla své ultimátum během prázdnin, OLaNO dosud nepředstavilo svoji vizi budoucího vládnutí,“ všímá si zpravodajka.

Buď se tedy bude spoléhat na to, že Svoboda a solidarita návrhy podpoří, nebo se opět obrátí na jinou stranu. V tom případě se ale nabízí už jenom Smer Roberta Fica nebo krajní pravice. Tedy fašisté. A už nyní někteří další představitelé koalice prohlásili, že takovým způsobem vládnout nechtějí. Je tedy možné, že nakonec dojde i na předčasné volby,“ uzavírá Pavlína Nečásková.

Spustit audio

Související