Pavel Telička: Velká Británie musí zůstat v EU. Dohoda bude

17. únor 2016

Evropskou unii čekají na čtvrtečním summitu složitá jednání nejen o migraci, ale také o podmínkách Velké Británie na reformy EU v souvislosti s referendem o Brexitu. Podaří se udržet Británii v unii? A není Česko a celá Visegrádská skupina v rámci EU v izolaci?

Europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička, který byl hostem Interview Plus, je přesvědčen, že k dohodě s Velkou Británií dojde. „Nikdo nechce dát argumenty britským příznivcům odtržení jako je UKIP. To by byla nahrávka na smeč.“ Pro všechny strany včetně ČR je klíčové, aby VB zůstala součástí EU. „Nějaký kompromis z těchto jednání musí vzejít,“ tvrdí Telička.

Omezení sociálních dávek pro přistěhovalce do Velké Británie je sice nežádoucí opatření, ale Telička ho vnímá jako cenu, kterou je potřeba zaplatit za možnost setrvání VB v EU.

„Jednání Davida Camerona s EU je tak trochu divadelní hra pro britské konzervativce a veřejné mínění. Britský premiér se nemůže vrátit domů a vstoupit do kampaně, aniž by něco vyjednal. V této chvíli činoherní prvky začínají převažovat nad obsahem.“

Divadlem pro voliče je podle Teličky také otázka sociálních dávek, která se dotýká desítek nebo nejvýše stovek potenciálních českých přistěhovalců do Británie. Přitom se jedná o lidi, kteří jsou většinou vzdělaní, jazykově vybavení, tudíž není pravděpodobné, že by spoléhali na sociální dávky.

„Ale rozumím tomu, že dávky jsou srozumitelné téma pro voliče, na kterém lze demonstrovat úsilí premiéra a vlády v boji za zájmy českých občanů,“ říká Telička.

Negativnější dopad by mohl mít případný Brexit na finanční služby a české banky. „Nevím, zda česká vláda věnovala dostatečnou pozornost tomu, jak jsou nastavena nová pravidla týkající se eurozóny.“


Otázka uprchlických kvót byla chybou, která polarizovala Evropu. Ne každý politik, který zastával politiku otevřené náruče, je teď schopen sebereflexe.

Donald Tusk včera varoval, že odchod Británie z Evropské unie je reálná možnost: „Došli jsme do kritického bodu a je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat jeden druhému. Nebezpečí rozbití EU je reálné a co je rozbité, to už se nedá spravit."

Telička souhlasí a upozorňuje, že ani případná dohoda neznamená automatické setrvání Velké Británie v EU. „Průzkumy veřejného mínění ukazují, že je to velmi těsné. Referendum není o položené otázce, ale o náladě posledních týdnů. O tom, jak je populární vláda a premiér.“

Dohoda ale podle europoslance dává britské vládě a konzervativcům možnost rozvinout kampaň za setrvání. „Bez dohody si umím představit, že by britská vláda v otázce setrvání v EU byla laxní.“

Unie nutně potřebuje reformy

Propásla se možnost využít současnou situaci k zásadnější reformě EU, myslí si Telička. „To, co navrhují Britové, nejsou reformy, spíše určité posuny v otázce konkurenceschopnosti a lepší regulace.“


Neviděl jsem pana prezidenta Zemana, který neustále kritizuje a okopává EU, že by si zavolal premiéra a odpovídající ministry a předložili alternativní plán.

„Nutně potřebujeme reformu vnitřního trhu. Pro Česko s otevřenou ekonomikou, proexportní orientací a liberálním charakterem je zásadní. Momentálně využíváme potenciál vnitřního trhu pouze ze zhruba 35 %.“

Také migrační krize odhalila potřebu rychlé reformy evropských orgánů a jejich kompetencí směrem k větší akceschopnosti, flexibilitě, efektivitě. „Národní státy nejsou schopné migrační krizi zvládnout,“ říká Telička.

„Já nesdílím koncept federální Evropy a prohlubování integrace za každou cenu. Ale je celá řada oblastí, které vyžadují evropské řešení, zejména vnitřní trh a migrace.

Česko nemá v Evropě odpovídající vliv

Telička nesouhlasí s názorem, že by se Česko v rámci EU ocitlo v izolaci. „Nenachází se ale ani v tak centrální a vlivné pozici, jakou by mělo mít.“

„Visegrádskou skupinu bych na rozdíl od české vlády vůbec nepřeceňoval. V4 se skládá ze zemí se specifickými vládami, ke kterým lze mít výhrady. Byl bych mnohem raději, kdybychom uměli vyjednávat s Berlínem, Paříží, Londýnem, Haagem.“

Jednání se zeměmi, které mají vliv a které jsou u kormidla, mnohem lépe podle Teličky ošetří naše zájmy než schůzka V4 v Praze.

Spustit audio