Pavel Kosatík: Tigrid, poprvé (7/10)

31. říjen 2017
Pavel Tigrid

Průvodce životem inteligentního muže ve 20. století. Čte Jiří Hanák. Poslouchejte až do úterý 7. listopadu 2017.

Spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid patřil k nejvýraznějším lidem českého protikomunistického exilu. Taky ho totalitní strana a vláda před rokem 1989 vždy považovala za svého velkého nepřítele.

Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, ale paradoxně nešířil antikomunismus. Věřil, že zvítězí, pokud osloví ty inteligentnější z nich. A ty pak lehce získá na svou stranu.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line (ještě týden po odvysílání). Audioknihy nejde stáhnout.


Čte: Jiří Hanák
Autor a úprava: Pavel Kosatík
Režie: Aleš Vrzák
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Natočeno v roce 2014

Pavel Kosatík v knize zachytil všechny etapy Tigridova života. Od dětství a mládí přes první a londýnský exil v době 2. světové války. Nezapomněl ani na krátké poválečné období návratu do Československa a druhý odchod do exilu (v roce 1948).

Spisovatel velmi podrobně líčí toto dlouhé a pro Tigrida nelehké období. Dozvíte se i, jak vnímal svůj polistopadový návrat. Tigrid se totiž stal spolupracovníkem prezidenta Václava Havla, v 90. letech se stal i ministrem kultury.

O životě v emigraci ví své i herec Jiří Hanák, který Kosatíkovu knihu pro rozhlas načetl. V roce 1983 odešel do Londýna, kde pak spolupracoval s BBC (až do roku 1998).

Pavel Kosatík: Tigrid, poprvé
Spustit audio
autor: Pavel Kosatík