Pavel Kosatík: Přál bych si, aby chystané změny v pravidlech pravopisu nebyly ještě komplikovanější

3. září 2015

Podle průzkumu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se Češi sami nevyznají v psaní velkých písmen. Už od letošního června se tak mluví o reformě současných pravidel. Vyznáte se vy sami v tom chaosu?

„Nemůžu říct, že bych se v tom úplně vyznal,“ připouští spisovatel Pavel Kosatík. Připomněl, že poslední reforma pravopisu, která se týkala hlavně velkých písmen a interpunkce, byla v roce 1993. Tehdy vůči ní ještě polemicky vystupoval významný bohemista Alexandr Stich († 2003).

Kosatíkovi údajně doslova vhání krev do tváří příklad Divadla Na Zábradlí. „Když jsem to dával do textu, uklidňoval jsem se, že tam ještě někde sedí korektor a že na to nejsem sám,“ směje se. „To je jedna z mnoha chytaček, pastiček.“

Divadlo Na Zábradlí vs. bez zábradlí

Pokusil se i o vysvětlení správného psaní jména divadla: „Zábradlí je místí pojem, takže velké Z. Tam nejde o to, že by dělníci někam přivařili kus železa. To je dlouhodobý název už od středověku. Na tom Zábradlí se skutečně něco nachází, takže je ten místní název včetně toho Na. No a Divadlo je název toho divadla. Takže všechna velká.“

Čtěte také

Za pravdu mu dává i Internetová jazyková příručka UJČ. Jiná situace je ovšem u Divadla bez zábradlí. Tam už se člověk musí vyznat v dějinách českého divadla. „Ten název je jen parafrází, reakcí na to divadlo první. Tam není řeč ani o nějakém místě,“ vysvětluje Kosatík.


Pořady Dvojky o češtině
Slovo nad zlato
Okouzlení slovem
Jazykové fejetony - nářečí

Hrubky a záplaty

„Je ale jasné, že pro cizince tohle není. Asi ani ne pro desetileté nebo pro nás,“ směje se. „Ale zase, víte, v tom jazyce musí něco takového být. Teď jde o to, když se to splete, jak strašný bude trest. To je podstata věci.“

Spisovatel apeluje na to, aby byl připuštěný určitý vnitřní prostor. Je pro něj důležité hlavně to, aby o jazyce lidé přemýšleli, aby věděli proč. „To je možná důležitější, než aby se nadrilovali nějakou jedinou shora stanovenou podobu. Ale nevím, jakou míru chaosu tady teď prosazuju.“

Pokud vás zajímá víc o češtině, poslouchněte si v audioarchivu pořad Dvojky Slovo nad zlato.

autoři: Pavel Kosatík , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.