Pavel Kosatík: Havlův odkaz je obsažený v Chartě 77

5. prosinec 2018

Brzy uplyne sedm let od úmrtí prezidenta Václava Havla. Jaký odkaz zanechal dnešní společnosti?

„Z myšlenek Václava Havla v nás dnes přežívá mnohem méně, než by mohlo. A nemá cenu svádět to na lidi, kteří v internetových diskuzích Havlovi spílají,“ myslí si spisovatel Pavel Kosatík. Podle něj Havlovy ideje v části společnosti naštěstí stále rezonují.

„U každého veřejného činitele si ověřuji, jestli za své mravní maximy, které ukládal ostatním lidem, sám osobně ručil. U Václava Havla jsem vždycky docházel k závěru, že ano. A proto mám chuť ho propagovat víc než leckoho jiného,“ svěřil se publicista v pořadu Jak to vidí na Dvojce.

Program měnil v činy

Morální odkaz bývalého prezidenta je podle Kosatíka obsažený například v Chartě 77: „I lidé, kteří jsou vystaveni devastujícímu tlaku moci, si můžou najít názorový manévrovací prostor, z nějž se postupně vyvine i prostor pro aktivní činy. V žádné situaci není důvod vymlouvat se na nepřízeň okolí. Člověk se má pídit po tom, kde je nika, kde je prostor pro to, aby jako občan aktivně jednal a byl prospěšný celku.“

„Václav Havel moderoval diskuze takovým způsobem, že jako jediný dokázal shrnout, o co jde. A z četných nápadů, které by jinak zůstaly jenom vyřčenými floskulemi, byl schopný udělat program. Lidé pak mohli vstát a jít jednat. Takových lidí je strašně málo a Havel takový byl,“ shrnuje Pavel Kosatík pro Dvojku.

Další témata rozhovoru: Kdo byl svatý Mikuláš a jaká je spojitost mezi ním a Santa Clausem? Co se dělo v Československu před sto lety – na sklonku roku 1918? Bylo Švýcarsko vzorem pro mladou Československou republiku? Kterému z našich prezidentů nejvíc přálo štěstí? A co si přát do nového roku?

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související