Pavel Drábek: Princ Mucedorus a princezna Amadina

princezna

Pohádka v duchu alžbětinských komedií. Poslouchejte do neděle 29. října 2017.

Stará anglická pohádková hra nazvaná A most pleasant Comedie of Mucedorus the Kings sonne of Valentia, and Amadine, the kings daughter of Arragon, with the merie conceites of Mouse (Kratochvilná komedie o Mucedorovi, královském synu z Valencie, a Amadinině, královské dceři z Arragonska, s veselými šprýmy Mouse/Myšáka) pochází z repertoáru kočovných komediantů a patřila k nejoblíbenějším titulům alžbětinského a jakubovského období.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Osoby a obsazení: Mucedorus, princ (Pavel Vacek), Amadina, princezna (Simona Rejdová), Basilia, královna (Jana Štvrtecká), Segasto, kníže (Martin Siničák), Kašpar, jeho sluha (Ondřej Jiráček), Tremelio, kapitán (Radoslav Šopík), Bremo, divý muž (Pavel Doucek).
Autor: Pavel Drábek
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Hudba: Ondřej Kyas
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2017.

Byla natolik populární, že vyšla ve své době alespoň 19x (poprvé roku 1598), čímž významně předběhla i proslulého Hamleta (se 12 vydáními). Shakespearova společnost hru dokonce předvedla o vánocích 1609 před králem Jakubem I., a to v úpravě s několika novými scénami a postavami. Tyto úpravy dost možná pochází z pera slovutného dramatika a takto rozšířená hra vyšla tiskem roku 1610.

Inspiroval se i Shakespeare

Situace a postavy z Mucedora mají své ohlasy v Shakespearově díle, např. v Zimní pohádce (pronásledování medvědem, přestrojení za pastýře), v Cymbelinovi (princ přestrojený za pastýře) a Bouři (divý muž Kaliban mluvící blankversem). Scéna z Mucedora, v níž se klaun Myšák setká s domnělým poustevníkem a posléze o tom informuje svého pána, patří do komediantského zlatého fondu, jak říká Pavel Drábek v článku Anglické hry u našich loutkářů a naopak. Zároveň zde dokládá, že titul se s úspěchem hrál zejména v menších městech a vesnicích a jeho obliba mezi amatéry trvala minimálně do 30. let 19. století (tedy 250 let!). Proto je odborníky považován za naprostý fenomén.

Jelikož angličtí komedianti hráli Mucedora v Čechách od sklonku 16. století, je možné, že tuto oblíbenou hru také uváděli a tím přispěli k formování našich národních pohádek. Druhá, patrně ještě pravděpodobnější je verze ta, že Mucedorus vychází z panevropského fondu lidových vyprávění a pohádek, které neznají hranic mezi zeměmi a jazyky – jako třeba Červená Karkulka, Sůl nad zlato (v Británii příběh známý jako Král Lear a jeho tři dcery) nebo Bruncvík (který je nejen prastarou národní legendou, ale i jedním z příběhů středověkého velšského rukopisu Mabinogion), jak Drábek opět dodává. Důležitým podnětem a inspirací pro rozhlasovou hru byla inscenace Mucedora, kterou realizoval tým studentů Pavla Drábka na univerzitě v Hullu v létě 2016.

O autorovi

Pavel Drábek (1974) je muž mnoha nadání. V souvislosti s tímto textem je dobré zmínit, že jako teatrolog a anglista vydal v roce 2012 pozoruhodné dílo České pokusy o Shakespeara, v němž se zabývá dějinami českých překladů Shakespeara z let 1782–1922. V Českém rozhlase se představil jako spoluautor, společně se skladatelem a hudebníkem Ondřejem Kyasem, hudebně dramatických děl Everyman čili Kdokoli (2012) a Nissenův korál (2016). Ve stejném autorském tandemu působí jako libretista soudobých oper.

Pavel Drábek a Ondřej Kyas

Pod sdružením Ensemble Opera Diversa, které Kyas a Drábek založili v roce 2003, uvedli desítky minioper např. Rýbrcoulova tůň, Mluvící dobytek aneb Tajemné kosti, Loupežnická nevěsta, Muž a žena v loďce, ale také i opery celovečerní Pickelhering 1607 aneb Nový Orfeus z Bohemie (2007), Společná smrt milenců v Šinagawě (2009), Dýňový démon ve vegetariánské restauraci (2010), Ponava (2013), Čaroděj a jeho sluha (2016). Kromě uměleckých aktivit působí jako pedagog. Vyučoval na Masarykově univerzitě v Brně, v současné době je profesorem dramatu a divadelní praxe na britské University of Hull.

Čtěte také

Spustit audio
autoři: Hana Hložková, Pavel Drábek