Papež sloužil v Mnichově mši pro čtvrt milionu věřících

10. září 2006

Bohoslužba sloužená pod otevřeným nebem byla vrcholem dnešního programu papežovy návštěvy Bavorska. Na mnichovském výstavišti se na ní sešlo asi čtvrt milionu věřících. Ve svém kázání Benedikt XVI. podrobil kritice katolickou církev v Německu.

Podle Benedikta XVI. západní svět ve své racionalitě přišel o víru v Boha. "Ohrožení vlastní identity nespočívá v křesťanské víře, ale v pohrdání Bohem a v cynismu, který vysmívání se svatým považuje za jedno ze svobodných práv," řekl papež.

Katolická církev v Německu se podle něj při aktivitách v Africe a Asii příliš soustředí na sociální projekty a údajně opomíjí misionářskou činnost.

"Třeba nad nemocí AIDS se dá zvítězit jedině potíráním jejích hlubokých příčin. Evangelium a sociální stránku věci nesmíme oddělovat. Kde lidé přinášejí jen vědomosti, technické dovednosti nebo přístroje, dávají potřebným příliš málo," zdůraznil papež.

Bouři nadšení vyvolal papež u věřících už před samotnou bohoslužbou, když mezi davy poutníků projížděl v papamobilu a žehnal jim. Vítal ho velký potlesk, jásot a skandování jeho jména v italštině - Benedetto.

Bohoslužbu zahájil zvuk 260 kilogramového zvonu Benedikt, na jehož odlití se složili obyvatelé bavorského Traunsteinu. Kromě papeže dorazilo na mši 60 biskupů a kardinálů. Mezi nimi třeba pařížský arcibiskup Jean-Marie Lustiger, Frederic Etsou z Kinshasy nebo krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz.

Mnoho lidí strávilo noc ve spacích pytlích, aby po otevření prostranství získalo co nejvýhodnější pozici. "Já se jmenuji taky Josef, což je jedna z věcí, která mne s papežem spojuje. I kvůli poutu Svatého otce k Bavorsku jsem rád přijel a chci ho spatřit," říká jeden z domácích farníků.

Mezi čtvrtmiliónem věřících nechyběli ani čeští poutníci. "Znamená to pro nás setkat se s viditelnou hlavou boží církve, setkat se s někým, kdo přivádí k pánu Ježíši Kristu," vysvětlil jeden z Čechů, co pro ně znamená vidět Svatého otce.

Navečer se papež zúčastnil bohoslužeb v mnichovské katedrále Panny Marie. Chrám s typickými dvěma cibulovitými věžemi je nejznámějším symbolem bavorské metropole. Svatý otec se ve svém rodném kraji zdrží do čtvrtka a chce ještě jednou navštívit místa, kde během svého života žil a pracoval.

autoři: Jiří Hošek , dka
Spustit audio