Paní s velkým P Hana Hegerová. „Byla noblesní,“ vzpomínají Michal Horáček a Lenka Nová v Toboganu

30. říjen 2021

Na výjimečnou zpěvačku Hanu Hegerovou v Toboganu vzpomínají její dvorní textař Michal Horáček, zpěvačka Lenka Nová, hudebník Petr Malásek, kontrabasista a jazzový hudebník Robert Balzar a slovenská zpěvačka Jana Lieskovská. Všichni na pódiu vzdali hold zpěvaččiným nedožitým devadesátinám. „Spolupráce byla vzrušující,“ svěřuje se Michal Horáček. Moderuje Aleš Cibulka.

„Vážím si toho, že jsem zažil chvíle, kdy Hana Hegerová přišla do studia a byl jsem u zrodu. To byl nepopsatelný pocit. Přeji každému, aby to ve své profesi zažil,“ svěřuje se textař Michal Horáček se svými vzpomínkami na setkání se zpěvačkou, která by oslavila devadesátiny.

Horáček vzpomíná i na to, že Hana Hegerová byla vždy perfektně připravená. „Texty na papíře si podtrhávala barevně.“

Zároveň byla přísná a po svých spolupracovnících vyžadovala vždy čisté boty. „Byla noblesní,“ shodují se všichni. 

Paní Hegerová

Hana Hegerová a Aleš Cibulka při natáčení Toboganu v roce  2010

„Díky ní jsem poznal, co je to profesionalita. A výkon i v té nejzapadlejší vísce byl na cédéčko,“ doplňuje v Toboganu klavírista Petr Malásek, který zpěvačku doprovázel dvacet čtyři let.

„Čekám, kdy spadne lampa, mám pocit, že je tu stále s námi,“ shodují se Horáček s Maláskem. Oba vzpomínají i na neobvyklé oslovení: „Říkali jsme jí Paní. Měli jsme k ní obrovskou úctu. Nikdy jsme jí ani netykali.“  

Vana plná fialek v podání Lenky Nové

Písně, které publikum zná v originálním podání Hany Hegerové, na pódiu Toboganu zpívá zpěvačka Lenka Nová. „Kdokoliv by písně zpíval jako Hana Hegerová, to je slepá ulička. Ale Lenka ty písničky zazpívá jako Lenka Nová,“ zve ke zpěvu Michal Horáček.

„Nesmírně mě to těší, ale je to závazek. Jediná cesta je najít si vlastní styl,“ říká s úctou v hlase Lenka a poté procítěně zpívá známý song Vana plná fialek. 

Jakým křestním jménem říkali Haně Hegerové její kolegové? Kolik let hrál se zpěvačkou na pódiu Robert Balzar? Co udělala v restauraci Hana Hegerová s upečenou husou? Co si chtěla koupit ve starožitnictví? Jaký rituál naučila celý ansámbl před koncertem?

autoři: Aleš Cibulka , juk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.