Paletu českého školství zpestří Jenský plán
Základní škola Kairos, která začne fungovat v září 2016, stojí na principech Jenské pedagogiky. „Čas nazrál,“ usmívá se její ředitelka a zakladatelka Hana Frydrichová.
Nejlepším zvonkem jsou děti
Starořecký bůh příhodného času Kairos připomíná, že čas má i jinou kvalitu, než ukazují hodiny. Jde třeba o to, jak ho prožíváme.
„Všechny věci mají svůj vývoj a stejně jako ovoce trháme, když je zralé a ne třeba 10. září, my se budeme učit ve chvíli, kdy budou děti připravené, pozorné a kdy budou mít chuť pracovat. Ne ve chvíli, kdy zazvoní,“ přibližuje filosofii Hana Frydrichová.
Bez tradičního zvonění se v téhle škole objedou, stejně jako bez klasických „předmětů“. Pracovat se bude na komplexních projektech, v jejichž rámci děti naplní i ony „klíčové kompetence“, které požaduje rámcový vzdělávací program.
Nepostradatelný je naopak ranní pohyb v lese, který zajistí, aby byly děti vyběhané, měly okysličený mozek a dobře se jim pracovalo.
Gró práce bude první rok probíhat ve věkově smíšené jednotřídce pro děti od 6 do 9 let. „Takové prostředí je velmi výhodné. Je prevencí šikany, jelikož nevzniká porovnávání mezi stejně starými dětmi. Šikovný prvňák může pracovat s třeťákem, třeťák, kterému třeba moc nejde matematika, bude rád, že má k sobě druháka a jsou na stejné úrovni. Navíc si děti mohou lépe pomáhat. Šikovnější pomáhají slabším a tím se učí navzájem,“ vysvětluje ředitelka.
100 let stará novinka
V České republice se může Jenská pedagogika jevit nově, ale např. v Rakousku, Německu nebo Belgii se praktikuje už zhruba 90 let, momentálně na cca 300 školách. Hlavní filosofií, která tuto pedagogiku odlišuje např. od waldorfské nebo montessori, je v tom, že se děti učí spolupráci a působení ve službě celku. „Dítě přináší svůj talent a umění ve prospěch celé společnosti. Není to jen podporování individuality a ega,“ říká Hana Frydrichová.
Jenský plán stojí na čtyřech rovnocenných pilířích. Hře, rozhovoru, práci a slavnosti.
Chcete vědět víc? Poslechněte si rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou ZŠ Kairos, Mgr. Hanou Frydrichovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.