Palác Žofín. Jedním z prvních hostů byl arcivévoda František Karel
Palác Žofín se v Praze poprvé otevřel 30. května 1837. Tehdy klasicistní budova stála na Barvířském ostrově, který vznikl nánosy půdy během 17. století. Původně ho využívali barvíři a rameno řeky, které ho dnes odděluje od Masarykova nábřeží, bylo zastavěno mlýny. V roce 1835 koupil ostrov Václav Antonín Novotný a rozhodl se vybudovat významné společenské a kulturní centrum Prahy. Jedním z prvních hostů nového paláce byl arcivévoda František Karel.
Byl to otec pozdějšího císaře Františka Josefa I. Na památku této vzácné návštěvy dostal ostrov jméno podle arcivévodovy manželky Žofie.
Palác hostil Slovanský sjezd
Palác v roce 1848 hostil Slovanský sjezd, který vydal Manifest požadující rovnoprávnost Slovanů uvnitř Rakouské monarchie. Sjezd, kterému předsedal František Palacký, dodnes připomíná pamětní deska na fasádě budovy.
Současnou novorenesanční podobu získal Palác Žofín v roce 1885, kdy prošel rozsáhlou přestavbou. Stará mlýnská zástavba zmizela na přelomu 19. a 20. století a finální parkovou úpravu získal Slovanský ostrov ve 30. letech.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Navzdory císaři změnila život arcivévody Ferdinanda. A zemřela s ním. Osudové ženy: Žofie Chotková
Čím tak oslnila následníka habsburského trůnu, že byl kvůli sňatku ochoten vzdát se koruny? A proč jejich svazek musel povolit sám císař?
-
Jan Jirák: Média během Gottova pohřbu spoluorganizovala kolektivní tryznu
O smrti Karla Gotta informovala média nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí, kde měl své posluchače. Jak se s jeho odchodem vyrovnala česká média?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.