Otevření Tutanchamonovy hrobky. Den, který poodkryl starodávná tajemství
Koncem listopadu 1922 objevil Howard Carter po třiceti letech archeologické práce a tisíci hodinách dřiny, zoufalství a nové naděje vchod k hrobce faraona Tutanchamona. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Byla to odměna za nevídanou trpělivost, kterou prokázali spolu s lordem Carnarvonem při kopání v nejznámější oblasti Egypta, v Údolí králů.
Hrobka ukrývala bohatství i tělo faraona
Ten den se zapsal do historie velkými písmeny. Hrobka faraona Tutanchamona totiž skrývala bohatství, o kterém se do té doby žádnému historikovi ani nesnilo. Nejen, že hrobka ukrývala stovky zlatých předmětů denní potřeby, postele, stoličky, válečné vozy, nádherně malované a vykládané truhličky a mnoho dalšího, ale především tělo samotného faraona.
Díky vytrvalosti dvou nadšených mužů tak svět toho dne mohl nahlédnout o tisíce let zpátky, aby lépe porozuměl pozoruhodné staroegyptské civilizaci. Není divu, že se tento objev stal jednou z nejvýznamnějších událostí archeologie.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Tutanchamonova dýka z meteoritu a římské tabulky z Londýna
Novodobí Vikingové na cestě do Ameriky, první návštěva nafukovacího modulu BEAM a továrny ve vesmíru.
-
3. listopadu – Tutanchamona málem nenašli
Před 90 lety byl objeven první schod, vedoucí k Tutanchamonově hrobce. To, co tomu předcházelo, dnes připomíná detektivku, která mohla dopadnout docela jinak.
-
S "Hostem do domu" za Tutanchamonem, Kapkou naděje nebo do...
V prvním březnovém týdnu byli našimi hosty ředitelka Plaveckého stadionu v Praze Monika Bezděková, egyptolog a arabista Ladislav Bareš, houslista a dirigent Jan Tal...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.