„Otec měl se mnou boží trpělivost,“ svěřuje se Jan Masaryk na archivním záznamu. „Velmi často jsem si toho nezasloužil“

1. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Masaryk v Českém rozhlase

Novinářka Stanislava Jarolímková připomíná největší klukoviny Jana Masaryka. Ale třeba i to, že nikdy neudělal maturitu.

„Otec zemřel na moje narozeniny,“ vzpomínal na mikrofon 60letý Jan Masaryk. „A když si dnes s vámi skromně pokorně na jeho lásku ke mně a k vám vzpomínám, připadám si pořád jako chlapec, který by se měl učit, který by měl více pracovat, který by měl znát víc fakt,“ zní ze záznamu z roku 1947.

Každý jsme jináč hlópé

„Mě osobně měl první prezident velmi rád. A když si tak na to vzpomínám, tak mě to trochu dojímá, páč jsem si toho velmi často nezasloužil. Byl jsem studentem zcela nepříkladným a otec měl boží trpělivost. Pomáhal s úkoly a jen tu a tam si odlehčil: Tož Jano, jsi osel! Ani nevíte, jakou měl pravdu.“

„Každý jsme jináč hlópé, říkají Hanáci. Chtěl bych to dnes trochu pozměnit a říct, ať už si to plně zasloužíme nebo ne: Každý jsme jináč módré,“ uzavírá Masaryk. „On byl opravdu velký uličník,“ říká novinářka a spisovatelka Stanislava Jarolímková.

Běh přes Prahu s nočníkem

Jan Masaryk v Českém rozhlase

„Myslím si, že náš prezidentský pár měl díky němu mnohou bezesnou noc. On se například vsadil, že poběží v neděli dopoledne od Prašné brány k Národnímu divadlu s nočníkem v ruce. Anebo zemskému školnímu inspektorovi sebral cylindr a prodal ho flašinetáři.“

Autorka knihy Co encyklopedie tají a co my prozradíme dál popisuje, jak mladý Masaryk začal kouřit, posedávat u sklenky. „Byl v něm velký negativismus. A tak ho zoufalí rodiče, ještě než tady složil maturitu, poslali v roce 1906 za moře, do Ameriky... Maturitu nikdy neudělal.“

Rodinný život u Masaryků

Podle novinářky ale na své mládí doma vzpomínal rád. Ostatně to dokazuje i archivní audiozáznam: „Rodinný život u Masaryků byl krásný,“ začíná ho Masaryk. „Rád vzpomínal i na to, jak je tata, jak mu děti pomoravsku říkali, vozil na svazcích Aristotela po pokoji,“ přidává Jarolímková.

V rodině panovala rovnost, i co se týče trestů. „Každé zlobivé dítě odešlo u Masaryků do kouta a tam muselo nějakou dobu přemýšlet. A když se stalo, že to tatínek udělal nespravedlivě, šel do kouta sám Tomáš Garrigue Masaryk,“ dodává Jarolímková.

Jan Masaryk 1947
autor: rota
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.