Osobní mapy prozradí víc než hodiny sezení, říká psycholog Jan Kobylka

13. červenec 2018

Dva roky prožil v politice. Radil vrcholným manažerům. Deset let působil ve vrcholovém sportu. Při terapii používá tzv. osobní mapy. Jan Kobylka je psycholog, ale taky otužilec a poutník.

„První je mapa rodu,“ říká psycholog Jan Kobylka. „Přinese spoustu informací o různých zátěžích, je to mimo genové dědictví. Druhá je mapa života – časová osa od početí po současnost. Na ní jsou klíčové události. Pak je mapa těla. Člověk na ni nakreslí úrazy, potíže, operace, jak tělo reaguje, když je ve stresu, a jak se cítí, když je mu dobře. Poslední je mapa vnitřního vývoje. Při terapii pak lidé vypráví svůj příběh nad těmito mapami.“

Jak dlouho taková terapie trvá? „Od pátku do neděle. Říkáme tomu terapeutický maraton. Pracuje se individuálně, ve skupinách, terapeut poslouchá, komentuje, snažíme se dostat ke kořenům. Nejčastější klientela jsou ženy kolem třicítky. Mají za sebou několik vztahů, které skončily. Chtěly by rodinu, ale ukazuje se, že je málo mužů, kteří na sebe chtějí vzít zodpovědnost a postarat se o rodinu.“

Pro koho jsou takové terapie určeny? Proč muži ztrácí ochotu mít děti a starat se o rodinu? Co pro sebe v životě udělat, aby nám bylo fajn? Nazvali ho někdy šarlatánem? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio