Opavia: Značka, kterou na nohy postavily dvě ženy obzvláště vypečené
Oplatky, miňonky, polomáčené sušenky, perníčky, keksy, esíčka, věnečky, čokoládové bonbony… A co teprve fidorky! Sladké dobrodružství firmy, jejíž logo tvoří obilné klásky v modrém poli, začalo v první polovině 19. století v Opavě.
V moravskoslezské Ostravě se 5. ledna 1811 narodil Kašpar Melchior Baltasar Fiedor, který pár let později vyrazil coby soukenický tovaryš do světa na zkušenou. Daleko ale nedošel. V Opavě se totiž zakoukal do dcery zemského krejčovského mistra Amálie Salingerové.
Něco sladkého na zub
Kdoví, jak by se příběh odvíjel dál, kdyby Kašparu Fiedorovi soukenické řemeslo vynášelo. Jenže konkurence ho drtila čím dál víc, a rodina se navíc rozrůstala o nové hladové krčky, které nebylo z čeho živit. A tak to vzala do rukou paní Amálie.
Když z okna svého bytu v Hradecké ulici pozorovala bohaté měšťany korzující na promenádě v parku, napadlo ji, že by možná ocenili něco sladkého na zub. V tu chvíli se v ní probudily geny jejích předků – vyhlášených pekařů. A začala péct oplatky.
Živnost dobře vynášela, přestože ve městě rostla konkurence. A dařilo se, i když štafetu převzal syn Theodor s manželkou Marií. Theodor ale rodinný podnik vedl pouhých sedm let. Zemřel náhle na selhání ledvin. Nebylo mu ani čtyřicet let.
Podnikavá Marie
Po Theodorově smrti zůstala Marie na všechno sama – na tři malé kluky i na zdatně se rozvíjející firmu. Mladé vdově se ale z malé provozovny podařilo vybudovat prosperující továrnu vybavenou velkokapacitními stroji, rozšířila sortiment a získala další odbytiště.
Poptávka po jejích výrobcích byla tak vysoká, že provozní kapacity v Masařské ulici přestaly stačit. A tak Marie v lednu 1901 koupila pro továrnu nový objekt v Olomoucké ulici. Nechala zde postavit továrnu, která se stala základem pozdějšího rozsáhlého areálu.
Kdy byla továrna dostavěna a co se v ní před válkou vyrábělo? Jak přečkala oba světové válečné konflikty? A co s ní udělaly revoluční roky 1948 a 1989?
Související
-
Orion: Česká čokoládovna jako první přišla s výrobou vánočních figurek a kolekcí
Firma se čtyřcípou hvězdou a letopočtem 1896 ve znaku obživla díky geniální invenci jejích tvůrců, manželů Maršnerových, a marketingovému mágovi Zdenkovi Rykrovi.
-
Hašlerky: Destinky nikdo nechtěl. Pomohla změna receptury i jména
Tvrdý bonbon pro zmírnění chrapotu a kašle údajně vymyslel v roce 1877 hamburský lékárník. Nazval je Caruso podle zpěváka, kterému prý pomohly zachránit koncert.
-
Haribo: Želatinové bonbony, které vznikly z dětské radosti
Stačil pytel cukru, kamna, kotlík a váleček. A jedna dětská vzpomínka a chuť pustit se do práce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.