Onkoložka Jitka Abrahámová diagnostikovala rakovinu soše Noci od Michelangela
Stará se o onkologické pacienty a pro ně založila v Thomayerově nemocnici nadaci, která jim pomáhá. To, jakou vrcholnou specialistkou Jitka Abrahámová je, dokládá historka o návštěvě Medicejské kaple ve Florencii. Jaká je role rodinné dispozice? Jak žít s vědomím, že pravděpodobně onemocníme? Jaká je budoucnost onkologie?
„Stála jsem tam se svou kolegyní a říkám jí: Prosím tě, vidíš to, co já? A ona odpověděla: Ano, ona má rakovinu,“ vzpomíná onkoložka Jitka Abrahámová. Později si o soše Noci dokonce našla článek s titulkem Michelangelo jako onkolog.
„On byl tak realistický umělec, že to do toho kamene vytesal,“ komentuje s uznáním jeho dílo primářka Thomayerovy nemocnice v Praze.
Jan Rosák a amputace prsu
Když do nemocnice roku 1992 nastoupila, založila Nadační fond Onkologie 21. století. Ten pomáhá Onkologickému oddělení a v minulosti se z financí pořídil mamograf, sonograf nebo pojízdný rentgen. Dnes pořádá koncerty a společenské večery s módní přehlídkou žen po amputaci prsu.
Změnilo se hodně. I náhled na nemocné. Jak vzpomíná, prvním moderátorem přehlídky byl Jan Rosák. „Říkala jsem mu: Teď musíte říct, že ty ženy jsou po amputaci prsu. On se ostýchal a měl pocit, že to má strašně negativní citový náboj. Dnes už se o tom mluví běžně.“
Prevence je důležitá
Co se týká rakoviny, patříme mezi nejzatíženější státy světa. Proč? „To se přesně vysvětlit nedá. Je to nevhodným směrem se ubírající životní styl. A do toho vám patří úplně všechno: genetika, zevní prostředí, co dýcháme, co jíme. Na příčiny všech nádorů se nedá poukázat.“
Přestože se toho v léčbě hodně zlepšilo, jedno platí pořád: spousta pacientů chodí k lékaři pozdě a zanedbává prevenci. Proto Jitka Abrahámová na všechny apeluje: „Choďte včas a choďte okamžitě!“
Rodinné stříbro
Zhoubná nádorová onemocnění podléhají povinnému hlášení. Je anonymní a pracuje s ním Národní onkologický registr. Ve světě je unikátním zařízením. Sbírá data o celkovém počtu nemocných v republice i v jednotlivých regionech, druzích rakoviny, zasažených orgánech, ale i o tom, v jakém stadiu nemocní k lékaři přicházejí.
„Je to rodinné stříbro naší onkologie.“ Podle statistických křivek se pak například plánují nákupy přístrojů a diagnostických zařízení. „Velmi to pomáhá ve všech souvislostech,“ vysvětluje primářka.
Pokrok je?
O onkologii se Jitka Abrahámová začala zajímat už za studií. Nejvíc ji zaujaly zhoubné nádory. Přesto ještě chvíli koketovala s experimentálními obory. Onkologií se začala zabývat v době, kdy s léčením rakoviny ještě nebyly velké zkušenosti, ale nastupovala s ohromným nadšením.
„Když se podívám zpátky, pokrok, je. Nicméně s každou novinkou se otevírá perspektiva dalšího neobjeveného.“ Nevíme ale ještě řadu věcí, připouští Jitka Abrahámová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.