Olga (Horrory z Hrádečku)

3. říjen 2021

Výjimečná osobnost a osudy Olgy Havlové se staly inspirací pro oceňovanou hru Anny Saavedry. S nadhledem, vtipem i citem pro složitost doby sleduje životní cestu někdejší první dámy disentu a první dámy této země. Rozhlasovou premiéru s Pavlínou Štorkovou v titulní roli uvádíme u příležitosti nedožitých 85. narozenin Václava Havla.

Účinkují: Pavlína Štorková, Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik
Napsala: Anna Saavedra
Dramaturgie: Marie Špalová, Klára Novotná
Zvukový mistr: Jonáš Rosůlek
Hudba: Jan Čtvrtník
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 3. 10. 2021

„Já jsem se vzdala jako jeden z posledních odpůrců tohohle tvýho osudovýho, strašnýho nápadu,“ říká v samotném úvodu hry Olga čerstvě zvolenému prezidentovi Václavu Havlovi.  Přesto se ujímá role manželky hlavy státu se stejnou neokázalou noblesou, s jakou žila v dlouhých a těžkých letech nesvobody.

Její životní cestu doba i okolnosti často stočily jiným směrem, než by si sama přála. Přesto po ní kráčela nesmlouvavě. Upřímná k sobě i k druhým. S jasně určenými hodnotami a s hlubokou, nesentimentální empatií.

Anna Saavedra: Olga, horrory z Hrádečku (rež. Martina Schlegelová)

Provokativní ironie i smysl pro absurditu

V takovém duchu přistoupila k přiblížení Olžiných osudů i autorka hry Anna Saavedra a následně tvůrci inscenace.  Představují je s nadhledem, provokativní ironií i smyslem pro absurditu okamžiku.  

Rozhlasová verze, kterou stejně jako tu divadelní režírovala Martina Schlegelová, přejímá i původní obsazení. Vévodí mu Pavlína Štorková v roli Olgy. Všechny další postavy představují v zábavných proměnách Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik.

Z představení Olga (Horrory z Hrádečku)

Oceňovaná hra

Původní inscenace Divadla LETÍ získala po svém uvedení v roce 2016 nejen mimořádnou diváckou publicitu, ale i řadu ocenění. Včetně titulu Inscenace roku a ceny pro nejlepší původní hru i za nejlepší ženský herecký výkon.

Rozhlasová verze přizpůsobuje tvar nárokům zvukového média a využívá jeho možnosti v detailu, střihu i využití archivních materiálů. A také působivé hudební roviny, jejímž autorem je Jan Čtvrtník.

Anna Saavedra: Olga, horrory z Hrádečku (rež. Martina Schlegelová)

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

Spustit audio

Související