Odpuštění a omluva napravuje vztahy, říká terapeutka Kateřina Cajthamlová

14. červenec 2020

Slovo je jako vystřelený šíp, ale někteří lidé používají brokovnici. Není dobré si dělat legraci z někoho jiného, uvádí Cajthamlová v pořadu Dva na Dvojce.

„Slovo odpustit má v sobě základ pustit. Lidé totiž v sobě to ublížení drží. Říkají si: To si budu do smrti pamatovat! Za tím přichází pomsta a ta člověku moc ublíží. A nejtěžší je odpustit sám sobě,“ míní Kateřina Cajthamlová.

Někteří mohou omluvu vnímat jako slabost

Umí se dnes lidé omluvit? „Říkalo se: Moudřejší ustoupí. Je to schopnost určitého nadhledu, odstupu. Někteří lidí však vaši lítost a omluvu vnímají jako slabost,“ připouští terapeutka.

Jak dodala, je několik stavů mysli, které vám naruší pohodu. „Nejhorší je pocit bezmoci, kdy máte vztek a zároveň strach s tím něco udělat. Je však třeba odpustit. Odpuštění a omlouvání napravuje vztahy.“

Které věci jsou neodpustitelné? Jak odpustit rodičům, se kterými jste neměli dobré vztahy?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.