ODKAZY 20.4. - Až budou počítače chytřejší než my...

20. duben 2013

Podle odhadů by zhruba v polovině tohoto století měla inteligence počítačů dohnat lidskou. Co nás čeká od té doby? Máme se bát o osud lidí? Jak můžeme předejít nedomyšlenostem nových technologií?

nejen těmito otázkami se zabývá špičkový filmový dokument "Plug & Pray", který na světových festivaklech populárně-vědeckých snímků posbíral již řadu důležitých ocenění. Meteor Vám tento snímek nabízí ve spolupráci s festivalem AFO, kde film vyhrál v roce 2011 Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film.

O nebezpečích, spojených s rozvojem umělé inteligence a souvisejících technologiích i o tom, jak předpokládaným rizikům dopředu čelit, budou po skončení projekce diskutovat a na Vaše otázky odpovídat prof. Olga Štěpánková z katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického a prof. Jozef Kelemen ze Slezské univerzity Opava.

Film je opatřen českými titulky a je vhodný pro děti od 10 let. Předpokládaný konec akce je ve 20:30.

Poprvé na dvou místech: Plzeň a Praha

Abychom vyšli vstříc těm z Vás, kdo byste o projekci měli zájem a nemůžete se dostavit na jedinou projekci ve vzdálené části republiky, poprvé uskutečníme současně dvě promítání v Budovách Českého rozhlasu v Plzni a Praze. Obě studia zůstanou propojena i po skončení projekce, v jediné superdebatě, v níž budou moci odborníky oslovit posluchači z Plzně i Prahy.

Místa v sálech je třeba si zdarma rezervovat na e-mailové adrese METEOR@rozhlas.cz, kde Vám nejpozději do nedělní půlnoci rezervaci potvrdíme. Prosíme, napište krom počtu rezervovaných míst také město v němž projekci chcete shlédnout. Její tačátek je v pondělí 22. dubna 2013 v 18:00 v budově Českého rozhlasu v Praze, vchod Římská 13 a současně v budově Českého rozhlasu Plzeň, Náměstí Míru 10. Rezervace přijímáme výhradně formou e-mailu. Děkujeme za pochopení.

Podívejte se na upoutávku k filmu Plug & Pray.

Okamžik, kdy počítač poprvé překonal člověka ve hře v šachy, nastal 11. května 1997 v duelu šachového velmistra Garry Kasparova s počítačem Deep Blue firmy IBM.

Sova a orel vyvedli mladé

Na stránkách Meteoru najdete v kategorii Multimédia přímý přenos z hnízda sovy pálené. Podívejte se, jak tento dravec starostlivě pečuje o mláďata.

Posluchač Miroslav Čadek poslal do Meteoru upozornění na hnízdění orla bělohlavého v USA. Zajímavostí tohoto přenosu je občasné silné sněžení, v němž dospělí orli zahřívají svá mláďata. Kruté podmínky jsou ale pro tuto oblast typické a podle ornitologů nepředstavují pro mláďata praktickjy žádné riziko. Dvě kamery, namířené na hnízdo najdete ZDE.

Invaze rostlin a živočichů

Poslechněte si debatu, která následovala po skončení projekce dokumentu "Invaze vetřelců" z 15.4. 2013.

autor: Marek Janáč
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...