Od panenek vúdú a šamanských rituálů k loutkovému divadlu. Expedice do světa loutek
Jak vzniklo slovo loutka? Která loutka je u nás nejstarší? Jaký je rozdíl mezi marionetami, maňásky, jávankami? A co je a kde se vzalo tzv. vodní loutkové divadlo?
Slovo „loutka“ možná vzniklo ze slova „lýko“. Ale kdo ví? Loutky se podobně jako masky užívaly už od prehistorických dob, kdy byly součástí náboženských rituálů. A někde ještě jsou. Třeba ve formě vúdú panenek na Haiti.
Nejstarším známým dokladem použití loutky u nás je plastika vyřezaná z mamutího klu. Našla se v Brně v hrobě z období mladého paleolitu. Celý charakter výbavy zemřelého nasvědčoval tomu, že byl cosi jako šaman. Je tedy pravděpodobné, že i loutka byla rituálním předmětem.
Expedice vás tentokrát vezme do pražské Říše loutek, která letos slaví sto let, do chrudimského Muzea loutkářských kultur anebo za řezbářem Jiřím Baštou do královéhradeckého Divadla Drak.
Související
-
685. schůzka: Cesta Matěje Kopeckého z jednoho konce mostu na druhý
Je sobota 3. července roku 1847. V obci Kolodějích nad Lužnicí pořádá loutkoherec neboli marionetář Matěj Kopecký své obvyklé představení.
-
Ivan Kraus: Jak Spejbl a Hurvínek za protektorátu bojovali proti nacistům
„Loutka je mocná zbraň. Možná mocnější než živý herec. Protože může oslovit děti.“ Kapitola z dějin českého loutkářství, o které asi málokdo ví.
-
„Chtěla jsem dětem přiblížit něco, co už zaniká,“ říká loutkářka Chaloupky na vršku Šárka Váchová
Vyrábí loutky, dělá scénografii, kostýmy, ilustrace. Nemluvíme o několika lidech. Tohle vše stíhá výtvarnice Váchová. Děti i rodiče si oblíbili její loutkový večerníček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.