„Od Libora jsem dostala útes na Papui.“ Podvodní dokumentaristé Libor Špaček a Petra Doležalová u Jana Čenského
Libor Špaček a Petra Doležalová jsou partneři. On je cestovatel, kameraman a instruktor potápění. Ona fotí a píše. I v zahraničí má úspěch jejich projekt Útěky do přírody.
„Petra o mě říká, že kdybych měl žábry, tak se už nevynořím. Svět pod vodou je úžasný,“ říká Libor, který Petru přivedl k potápění. „Dělala jsem s ním před lety rozhovor a zaujalo mě jeho povídání. Já jezdila hlavně na sever, ale nechala jsem se ukecat,“ říká Petra Doležalová.
Petra má na Papui dokonce svůj útes. „Dostala jsem ho od Libora k Vánocům. Potápěli jsme se tehdy v místech, která ještě nebyla objevená, neznal je ani tamní instruktor.“
Libor projel celý svět, ale nadchnul ho Pacifik, hlavně Melanésie, kde připravuje další projekt. „V Melanésii jsem byla první ženou, kterou pustili na krokodýlí iniciaci,“ dodává Petra. „Při ní si muži nechávají řezat do kůže ornamenty, které připomínají krokodýlí kůži.“
Dostali se do ohrožení života? Kdy je potápění nejkrásnější? Zhoršil se stav světových oceánů? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Steve Loveček Lichtag? Jak přišel ke svému jménu, prozradil Tereze Kostkové
Jako první se ponořil k velkému bílému žralokovi bez ochranné klece. Získal přes 80 cen, jeho filmy i jméno je tak známé po celém světě. Jak k němu přišel?
-
Úsměv, vyletí žralok! Fotit se žraloky je neuvěřitelný zážitek, překvapuje podvodní modelka
Když se prý za žralokem dostanete na jeden nádech do 10m hloubky, můžete na něm jezdit jako na skútru. Aspoň domorodci to tak dělají. Inna Václavová se s nimi „jen“ fotí.
-
Místo předmětů z doby bronzové se objevilo rogalo, říká podvodní archeoložka
Ve filmech se potápěči noří ke galérám a objevují poklady. Že by se někdo nořil do Labe nebo Dalešické přehrady, to moc pravděpodobně nezní. To právě dělá Barbora Machová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.