Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím. Osudové ženy: Míla Doleželová
Dětství prožila mezi největšími prostějovskými vyděděnci, obklopena romskou komunitou. Barevné postavy, které křídou malovala na dlažební kostky a domy, ji pak provázely celý její výtvarný život. Stejně tak romská tematika. Se svým původním výrazným rukopisem se jí jako jedné z mála výtvarnic podařilo uspět nejenom doma, ale i ve světě. Obdivována byla hlavně v Mexiku. Ne nadarmo ji odborníci nazývají česká Frida Kahlo. Hostem pořadu byl výtvarný historik Radim Kopáč.
Použité zdroje a literatura:
Bártová, Markéta: Bohumila Doleželová (1922–1993). Kresby a závěsné obrazy (on-line). Olomouc, 2010.
Žlůva, Ivan: Hledání pravdy malířky Míly Doleželové. Jihlava: Oblastní galerie v Jihlavě, 2006.
Související
-
Toyen. Slavná a tajemná malířka v kalhotách
Její občanské jméno není příliš známé, zato její pseudonym Toyen zná bez nadsázky celý umělecký svět. Surrealistická malířka Marie Čermínová se narodila 21. září 1902.
-
S manželem byli jako siamská dvojčata. Osudové ženy: Eva Švankmajerová
Významně se podílela na celé řadě filmů svého manžela Jana Švankmajera, přitom zůstávala bytostnou malířkou, básnířkou a především výraznou představitelkou surrealismu.
-
Nacistické vězení přežila díky úlomku tužky. Osudové ženy: malířka modernismu Milada Marešová
Patřila k prvním ženám, které vystudovaly pražskou AVU. Slibnou uměleckou dráhu však narušila účast v protinacistickém odboji. Byla zatčena a odsouzena k 12 letům vězení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.